Zaloguj

Bronisław CHROMY (1925-2017) Głuszec KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-12-16
Numer aukcji:7706673338
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 2553 zł

Bronisław Chromy (1925 - 2017)

"Głuszec"

Pełnoplastyczna rzeźba autorstwa wybitnego rzeźbiarza i medaliera - Bronisława Chromego, przedstawiająca głuszca. Rzeźba wykonana jest z patynowanego na zielony kolor brązu, w charakterystycznej dla Chromego, "surowej" manierze. Artysta ukazał ptaka podczas tak zwanych "toków", czyli okresu godowego. Wieczorem samiec głuszca zajmuje drzewo w ustronnym miejscu, na którym rano rozpoczyna zrytualizowane toki. Rozkłada wachlarzowato ogon, wyciąga głowę i stroszy skrzydła, wydając niezbyt donośny odgłos składający się z czterech części.

Bronisław Chromy bardzo często w swoich pracach rzeźbiarskich sięgał po temat zoomorficzny - znane w jego twórczości są liczne przykłady figur pawi, wiewiórek, sów, koni, żubrów i wielu innych zwierząt.

Technika: brąz patynowany. Na tyle u dołu wybijana sygnatura: "B. CHROMY". Proweniencja: Rzeźba była bezpośrednim prezentem od artysty.

Bronisław Chromy (1925 - 2017) rzeźbiarz, medalier, malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, uczeń Xawerego Dunikowskiego. Urodził się w 1925 roku w Leńczach koło Lanckorony. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1956 roku. W jego dorobku znajdują się zarówno monumentalne pomniki i duże rzeźby plenerowe, jak i niewielkie statuetki czy medale. W swojej twórczości Bronisław Chromy podejmował wiele tematów m.in. rzeźby o tematyce historycznej i martyrologicznej, muzycznej, kosmologicznej oraz animalistycznej. Tematykę animalistyczną podejmował także w swoich zwykle mocno nasyconych barwnie i wyrazowo obrazach. Brał udział w wystawach krajowych i zagranicznych - wystawy indywidualne m.in. w Krakowie (1961, 1962, 1964, 1965, 1967, 1969, 1972, 1974), w Warszawie (1968, 1978), Zakopanem (1969, 1973), Toruniu, Białymstoku, Katowicach i Łomży. Inną pasją Bronisława Chromego była twórczość poetycka, zwieńczona wydanymi tomikami, m.in. tomik pt. „Słowem rzeźbione”.

Wymiary: wysokość: 25 cm, szerokość: 33 cm. Stan zachowania: bardzo dobry.

Dostawa przed Świętami Bożego Narodzenia - jeśli opłacą Państwo zakup na następny dzień po zakończeniu aukcji i wybiorą Państwo dostawę za pomocą firmy kurierskiej (korzystamy z usług TNT) - gwarantujemy, że wylicytowany obiekt dotrze do Państwa przed Świętami. W promieniu 150 km od Krakowa istnieje możliwość dostarczenia obiektów indywidualnym, dedykowanym transportem.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT