Zaloguj

Edward DWURNIK (1943-2018) Tulipany KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-12-16
Numer aukcji:7708050086
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 10100 zł

Edward Dwurnik (1943 - 2018)

"Różowe tulipany"

Obraz jednego z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych, polskich malarzy - Edwarda Dwurnika, ukazujący różowe tulipany.  Artysta na bliżej nieokreślonym błękitnym tle, poprzecinanym zielonymi i bordowymi liniami, niby łodygami umieścił uproszczone kielichy kwiatowe. Tulipany uszeregowane są równo w trzech rzędach i czterech kolumnach, sprawiając wrażenie powtarzalnego wzoru tapetowego. Sam rysunek jest mocno ekspresyjny i uproszczony, kolory czyste i wyraziste.

Tulipany to lubiany i często stosowany motyw w twórczości Dwurnika. Możemy go spotkać m.in. w cyklu "Dwudziestym Trzecim" z 1998 roku, gdzie w podobny sposób do prezentowanej pracy, artysta umieszcza kolorowe kielichy kwiatowe w uporządkowanej kompozycji.

Technika: akryl na płótnie. Praca sygnowana i datowana w prawym, dolnym rogu: "2018 | E. DWURNIK" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie autorski opis: "2018 | E. DWURNIK | 'RÓŻOWE | TULIPANY' | NR: XXIII - 1771 | - 7719".

Edward Dwurnik (1943 - 2018) polski malarz i grafik. W latach 1963-1970 studiował malarstwo i grafikę w pracowni Krystyny Łady-Studnickiej na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a także przez 3 lata rzeźbę. Jak sam mówił przez pierwsze lata studiów na ASP, "nie miał żadnej wizji swojej twórczości". Po zetknięciu się z dziełami Bernarda Buffeta dostrzegł nowe możliwości malarskie, lecz dopiero doświadczenie wystawy Nikifora w 1965 roku pomogło mu odnaleźć formę wspierającą realizację własnych pomysłów. Od tego wydarzenia rozpoczęła się jego pasja tworzenia. Wtedy też powstały obrazy zaliczane do cyklów malarskich takich jak: Podróże autostopem, Warszawa, Portret. W latach 1970-1971 namalował Drogę (Dziesięć stacji świeckiego ukrzyżowania). Dwurnik uważał, że prawdziwie "swój temat" odnalazł w marcu 1968 roku. Natomiast rozwiązaniem artystycznym, w ujęciu tego problemu, było: budowanie kompozycji wieloelementowych, komplikacja, tworzenie związków między przedmiotami obrazu. Został nagrodzony m.in.: Nagrodą Kulturalną "Solidarności" (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), nagrodą Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) i Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej (1992). Poza malarstwem Dwurnik uprawiał grafikę i rysunek (zarówno autonomiczne serie jak i ilustracje). Lubił projektować monumentalne kompozycje malarskie w przestrzeni publicznej. Stworzył rysunki i gwasze do filmów animowanych "Warzywniak, 360 stopni" (2007) oraz "Oaza" (2009) w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Zmarł 28 października 2018 roku w Warszawie.

Wymiary: 30 x 30 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca nieoprawiona - płótno ma jednak zamalowane brzegi i nadaje się do eksponowania również i bez ramy.

Dostawa przed Świętami Bożego Narodzenia - jeśli opłacą Państwo zakup na następny dzień po zakończeniu aukcji i wybiorą Państwo dostawę za pomocą firmy kurierskiej (korzystamy z usług TNT) - gwarantujemy, że wylicytowany obiekt dotrze do Państwa przed Świętami. W promieniu 150 km od Krakowa istnieje możliwość dostarczenia obiektów indywidualnym, dedykowanym transportem.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT