Zaloguj

J.MATEJKO (1838-1893) 'Wapowski' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-12-16
Numer aukcji:7708102134
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 4050 zł

Jan Matejko (1838 - 1893)

"Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego"

1876 rok

Unikatowy drzeworyt sztorcowy, praca o tematyce typowej dla jednego z najwybitniejszych polskich artystów - Jana Matejki, przedstawiający zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego. W pionowej kompozycji ukazana została scena rozgrywająca się na Wawelu w 1574 roku. Malarz przedstawił moment, w którym śmiertelnie rannego Andrzeja Wapowskiego przyniesiono przed oblicze króla. Wapowski został ugodzony podczas ataku Samueala Zborowskiego na kasztelana Jana Tęczyńskiego. Na pierwszym planie widać grupę z rannym (lub martwym już) Wapowskim, w centrum stoi Jan Tęczyński, proszący króla o sprawiedliwy wyrok, a po prawej stoi sprawca Samuel Zborowski z czekanem w dłoni.

Praca ta pochodzi z wydanego w latach 70. XIX wieku "Albumu Jana Matejki", który zawierał ponad 80 drzeworytów z dziełami mistrza - rysunki na klockach drzeworytniczych w większości wykonał osobiście Jan Matejko, rytowali najwybitniejsi drzeworytnicy tamtego okresu, min. Jan Styfi, Józef Holewiński, Konstanty Przykorski, Edward Gorazdowski i inni.

Prezentowany drzeworyt powstał na podstawie obrazu olejnego namalowanego w 1861 roku - będącego pierwszą rozbudowaną kompozycją historyczną w twórczości Matejki. Odgrywa on niezwykle ważną rolę w historii naszego Salonu - obraz przez ponad 100 lat uznawany był za zaginiony i w 2011 roku został odnaleziony przez Zespół naszej Galerii w Ameryce Południowej - następnie sprowadzony do Polski i zaprezentowany pierwszy raz publicznie po ponad 117 latach na Zamku Królewskim na Wawelu. Praca została sprzedana prywatnemu nabywcy i przez 5 lat była prywatnym depozytem w Muzeum Śląskim by finalnie w 2017 roku trafić na aukcję w Warszawie gdzie została sprzedana za 3,2 mln złotych, co było ówczesnym rekordem na polskim rynku aukcyjnym.

Technika: drzeworyt sztorcowy / papier. Praca sygnowana na płycie lewym, dolnym rogu: "JM". W prawym, dolnym rogu sygnatura drzeworytnika: "J. STYFI".

Jan Matejko (1838 - 1893) uważany przez wielu za najważniejszego malarza polskiego, traktował sztukę jako narodową powinność, patriotyczny obowiązek. Studia malarskie rozpoczął pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza i W. K. Stattlera w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (lata 1852-1858). Następnie uczył się w Akademii monachijskiej u H. Anschütza (1859) i przez dwa miesiące w Akademii wiedeńskiej u C. Rubena. Po studiach mieszkał i pracował w Krakowie. W 1873 objął tam stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych, pełniąc tę funkcję aż do śmierci. Dużo podróżował - wielokrotnie wyjeżdżał do Paryża (w latach 1865 -1880), Wiednia (1866-1888), w 1872 był w Konstantynopolu, a rok później w Pradze i Budapeszcie, odwiedzał również Włochy (1878-1879 i 1883). Był członkiem licznych akademii i towarzystw artystycznych m.in. Académie des Beaux-Arts (1873) i Instytutu Francuskiego (1874) w Paryżu, berlińskiej Akademii Sztuki (1874), Akademii Rafaelowskiej w Urbino (1878) i Künstlersgenossenschaft w Wiedniu (1888). W 1864 został członkiem Towarzystwa Naukowego w Krakowie, w 1887 otrzymał doktorat filozofii honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był twórcą wielkich i znanych płócien, m.in. Kazania Skargi, Rejtana, Unii Lubelskiej, Batorego pod Pskowem, Bitwy pod Grunwaldem, Hołdu Pruskiego czy Kościuszki pod Racławicami. Malował także portrety i - rzadziej - sceny religijne czy rodzajowe. Ważną rolę w jego twórczości odgrywał rysunek - artysta opracował m.in. rysunkowy cykl Poczet królów i książąt polskich oraz album Ubiory w Polsce od 1200 do 1795. W latach 1889-1891, wraz z zespołem uczniów, pracował nad polichromią kościoła Mariackiego w Krakowie. W dawnym rodzinnym domu artysty, przy ulicy Floriańskiej w Krakowie od 1898 mieści się poświęcone mu muzeum -Dom Matejki (Oddział MNK).

Wymiary: 25,5 x 22,5 cm (w świetle passe partout), z ramą: 40 x 36,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w czarną, lakierowaną ramę (tzw. lakier fortepianowy) z kremowym passe partout.

Dostawa przed Świętami Bożego Narodzenia - jeśli opłacą Państwo zakup na następny dzień po zakończeniu aukcji i wybiorą Państwo dostawę za pomocą firmy kurierskiej (korzystamy z usług TNT) - gwarantujemy, że wylicytowany obiekt dotrze do Państwa przed Świętami. W promieniu 150 km od Krakowa istnieje możliwość dostarczenia obiektów indywidualnym, dedykowanym transportem.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT