Zaloguj

KASETA / FUTERAŁ z herbem PILAWA KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-12-16
Numer aukcji:7708166452
Cena wywoławcza:14000 zł
Cena sprzedaży: 14000 zł

Kaseta / futerał

z herbem Pilawa Potockich

Wyjątkowo kunsztownie wykonana kaseta / futerał w formie zamykanej księgi. Z zewnątrz kaseta obita czerwonym aksamitem z okuciami z brązu złoconego, boczne krawędzie imitujące strony książki także wykonane ze złoconego brązu. Okładka, stanowiąca wieko kasety, zdobiona precyzyjnie wykonanymi aplikacjami w formie wici roślinnej i wielokolorowych, emaliowanych kwiatów. W centralnej części umieszczony jest masywny, wypukły herb szlachecki Pilawa umieszczony na fantazyjnie wykrojonej tarczy w otoczeniu kwiatowej wici. Wnętrze kasety wyłożone jest niebieskim atłasem.

Prawdopodobnie w tego rodzaju kasecie przetrzymywano ważne dokumenty, dyplomy lub akta. Spód kasety wzmocniony dekoracyjnymi guzami na narożach. Całość wykonana niezwykle kunsztownie, z dbałością o najmniejsze detale. Przykład rzemiosła artystycznego muzealnej klasy!

Technika: drewno, brąz, złocenia, emalia, aksamit, atłas. Czas i miejsce powstania: Wiedeń - druga połowa XIX wieku, firma E. Britze, Wiedeń, Kaunitzgasse 4Proweniencja: Antykwariat LAMUS - Warszawa / aukcja - czerwiec 2016.

Umieszczony na kasecie herb Pilawa jest charakterystyczny hrabiowskim herbem rodziny Potockich.

Rodzina Potockich wywodzi się z Potoka koło Jędrzejowa. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1236 roku. Pierwszym znanym Potockim był Żyrosław z Potoka. Dzieci jego syna, Aleksandra, były protoplastami nowych rodów takich jak Moskorzewscy, Stanisławscy, Tworowscy, Borowscy i Stosłowscy. Potoccy herbu Pilawa to jeden z najmożniejszych i najpotężniejszych rodów magnackich w Polsce, występuje od końca XIV wieku, wybitną rolę począł odgrywać od początku XVII. w., dał Rzeczypospolitej zarówno szereg dzielnych wodzów, jak i zdrajców, w XVIII wieku stał na czele obozu antyrosyjskiego "republikantów", w osobach najwybitniejszych swych przedstawicieli, Ignacego i Stanisława Kostki, jednocześnie w osobie Stanisława Szczęsnego popierając targowiczan. Zaznaczyli się mocno w wielkim dziele odrodzenia narodu w dobie stanisławowskiej i organizacji oświaty w Księstwie Warszawskiem i Królestwie Kongresowym, członkowie jego zajmowali wybitne stanowiska w życiu politycznym byłego zaboru austriackiego. Dokładna genealogia rodu Potockich w "Złotej księdze szlachty polskiej" Żychlińskiego.

Wymiary: 31,5 x 37 x 7,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry (naturalne dla wieku znaki użytkowania).

Dostawa przed Świętami Bożego Narodzenia - jeśli opłacą Państwo zakup na następny dzień po zakończeniu aukcji i wybiorą Państwo dostawę za pomocą firmy kurierskiej (korzystamy z usług TNT) - gwarantujemy, że wylicytowany obiekt dotrze do Państwa przed Świętami. W promieniu 150 km od Krakowa istnieje możliwość dostarczenia obiektów indywidualnym, dedykowanym transportem.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT