Zaloguj

Jerzy POTRZEBOWSKI (1921-1974) Port KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-12-16
Numer aukcji:7708199993
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 760 zł

Jerzy Potrzebowski (1921 - 1974)

"Port w Smogen - Szwecja"

Autentyczna praca autorstwa krakowskiego malarza Jerzego Potrzebowskiego, przedstawiająca port w Smogen w Szwecji. W pionowej kompozycji artysta ukazał widok na zaludnioną przystań. W centralnej części szerokie, drewniane molo prowadzi w głąb miasteczka. W dali widoczne są charakterystyczne, północne zabudowania - wąskie, wysokie domy. Po prawej i po lewej stronie na łagodnie sfalowanej powierzchni wody unoszą się żaglówki zacumowane w porcie. Na masztach powiewają szwedzkie flagi, tło wypełnia pejzaż ze wzgórzami.

Choć Jerzy Potrzebowski jest najbardziej znany z przedstawień scen rodzajowych z końmi, doskonale radził sobie także z tematami pejzażu, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: flamaster na papierze. Praca sygnowana, datowana i opisana u dołu kompozycji: "Jerzy Potrzebowski | 27 VII 1964 Smogen - Szwecja" (sygnatura oryginalna, autorska).

Jerzy Potrzebowski (1921 - 1974) polski malarz. Podczas II wojny światowej działacz konspiracyjny, więzień obozów KL Buchenwald i KL Auschwitz. Studia malarskie w latach 1945-1950 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Fryderyka Pautscha, Ignacego Pieńkowskiego, Zygmunta Radnickiego i Czesława Rzepińskiego. W swojej twórczości formalnie i tematycznie nawiązywał do realistycznego malarstwa przełomu XIX i XX w., malując nastrojowe pejzaże, portrety (w tym liczne portrety dzieci), kwiaty, sceny rodzajowe i batalistyczne. Znane są jego obrazy przedstawiające wyjazdy i powroty z polowania, sanny, zaprzęgi czy walczące koguty. Inspiracje znajdował w literaturze, malując sceny z Trylogii Sienkiewicza (Kmicic w obronie Jana Kazimierza) i w poezji (cykl Zaczarowana dorożka). W roku 1956 został członkiem ogólnopolskiej grupy „Zachęta”. Uczestniczył w wystawach tej grupy oraz w wielu innych wystawach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach. W 1965 nawiązał kontakt z Bohmans Art Gallery w Sztokholmie, a jego prace zaczęły pojawiać się także na wystawach zagranicznych - w Wiedniu, Sztokholmie, Londynie, Nowym Jorku. Jego prace poświęcone pobytowi w niemieckich obozach koncentracyjnych znajdują się w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Wymiary: 31,5 x 22,5 cm, z ramą: 57 x 47 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona profilowaną ramkę w kolorze przecieranego złota i ciemnej zieleni z beżowym, welurowym passe partout.

Dostawa przed Świętami Bożego Narodzenia - jeśli opłacą Państwo zakup na następny dzień po zakończeniu aukcji i wybiorą Państwo dostawę za pomocą firmy kurierskiej (korzystamy z usług TNT) - gwarantujemy, że wylicytowany obiekt dotrze do Państwa przed Świętami. W promieniu 150 km od Krakowa istnieje możliwość dostarczenia obiektów indywidualnym, dedykowanym transportem.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT