Zaloguj

PORTRET TRUMIENNY h.Bojarski XVIII w KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-12-16
Numer aukcji:7708316880
Cena wywoławcza:11000 zł
Cena sprzedaży: 11000 zł

Artysta Nieznany (XVIII wiek)

"Portret trumienny szlachcica herbu Bojarski"

Autentyczny, XVIII wieczny polski portret trumienny - w sześciobocznej kompozycji artysta ukazał portret mężczyzny w średnim wieku. Szlachcic ma ciemne włosy, wąsy, złoty klejnot pod szyją, po jego prawej stronie widnieje herb Bojarski. Całość ujęta jest na ciemnym, brązowym tle. Absolutnie unikatowy obiekt kolekcjonerski klasy muzealnej!

Portret trumienny to oryginalny wytwór kultury sarmackiej w Polsce. Rytuał ówczesnych uroczystości pogrzebowych cechował się wyjątkową teatralnością - w pierwszej połowie XVII wieku podczas pogrzebu szlachcica rycerz lub dworzanin w szatach zmarłego wjeżdżał konno do kościoła, gdzie jego symboliczny upadek z konia podkreślał akt śmierci. Drugi wizerunek nieboszczyka - portret trumienny - umieszczany był w nogach trumny skierowanej w stronę nawy kościoła - w ten sposób był on widoczny dla uczestników, ale też niejako zmarły był "obserwatorem" całej uroczystości.

Technika: olej na blasze miedzianej. Na odwrocie muzealna etykietka wystawowa z opisem (w tym z błędniem rozpoznanym herbem) oraz numer depozytowy zapisany białą farbą: "ZK/1008". Obraz był eksponowany na kilku wystawach w polskich muzeach (bliższe informacje przekażemy nabywcy).

Wymiary: 31,5 x 32 cm. Stan zachowania: bardzo dobry.

Dostawa przed Świętami Bożego Narodzenia - jeśli opłacą Państwo zakup na następny dzień po zakończeniu aukcji i wybiorą Państwo dostawę za pomocą firmy kurierskiej (korzystamy z usług TNT) - gwarantujemy, że wylicytowany obiekt dotrze do Państwa przed Świętami. W promieniu 150 km od Krakowa istnieje możliwość dostarczenia obiektów indywidualnym, dedykowanym transportem.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT