Zaloguj

St. KRZYSZTAŁOWSKI(1903-1990) Zachód KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-12-16
Numer aukcji:7708367166
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 2024 zł

Stanisław Krzyształowski (1903 - 1990)

"Zachód słońca"

80 x 100 cm

Autentyczna praca autorstwa krakowskiego malarza Stanisława Krzyształowskiego, przedstawiająca zachód słońca. W poziomej kompozycji artysta ukazał malowniczy widok na pejzaż o zachodzie słońca. Na pierwszym planie widoczne są brunatno-brązowe pola, których koloryt staje się coraz ciemniejszy w głębi sceny. Na horyzoncie, prawie całkowicie pogrążonym w ciemności wyróżnia się świetlista, czerwona łuna pozostała po zachodzie.

Całość tworzy niezwykle malowniczą kompozycję na pograniczu sztuki przedstawieniowej i abstrakcyjnej, co było domeną twórczości Stanisława Krzyształowskiego.

Technika: olej na płótnie. Obraz sygnowany i datowany w lewym, dolnym rogu: "S. Krzyształowski | 978" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie nalepka z Biura Wystaw Artystycznych z Placu Szczepańskiego 3a w Krakowie z danymi obrazu. Na blejtramie autorska nalepka z przekreślonym, nieczytelnym tytułem oraz numery z pracowni artysty: 35 i 22.

Praca była prezentowana na wystawie twórczości Stanisława Krzyształowskiego w krakowskim Salonie Dzieł Sztuki Connaisseur "Pejzaż abstrakcyjny", która miała miejsce w listopadzie 2017 roku.

Stanisław Krzyształowski (1903 - 1990) krakowski malarz i pedagog urodzony w Łanczynie na terenie dzisiejszej Ukrainy. Uczył się w szkole artystycznej we Lwowie, w pracowniach artystycznych Kazimierza Sichulskiego i Jana Olpińskiego. W czasie wojny ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Budapeszcie. W 1947 roku uzyskał dyplom ASP w Krakowie. Związał się z tym miastem do końca życia, od 1947 roku pokazując swe prace na wystawach okręgowych i indywidualnych. Nauczał też w krakowskiej ASP, prowadząc pracownię malarstwa na Wydziale Grafiki. W latach 1962-1969 pełnił funkcję dziekana na Wydziale Grafiki w Katowicach. Za całokształt twórczości Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie nagrodziło go srebrnym medalem. Uczestniczył w Ogólnopolskich Wystawach Plastyki w Radomiu (1948, 1949) i w Warszawie (1950, 1952 i 1954), w Wystawie Malarstwa w XV-lecie PRL w Muzeum Narodowym w Warszawie (1961), a także w kolejnych edycjach Festiwali Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (1964-1968, 1972). Zajmował się malarstwem sztalugowym i ściennym. Jego twórczość „rozgrywana jest na pograniczu klasyki i abstrakcji i uzyskiwana czystymi plamami barw”. Tworzył głównie pejzaże, w tym cykl widoków albańskich (wystawionych w Tiranie w 1955 roku), pejzaże hiszpańskie (prezentowane w Madrycie w 1975 roku) i liczne pejzaże tatrzańskie. Jego styl ewoluował od konwencji realistycznej, poprzez stylizacje i uproszczenia, do abstrakcji aluzyjnej, ku której zbliżył się w drugiej połowie lat 50.

Wymiary: 80 x 100 cm, z ramą: 82 x 102 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w prosty ramiak z drewnianych listewek malowanych na czarno.

Dostawa przed Świętami Bożego Narodzenia - jeśli opłacą Państwo zakup na następny dzień po zakończeniu aukcji i wybiorą Państwo dostawę za pomocą firmy kurierskiej (korzystamy z usług TNT) - gwarantujemy, że wylicytowany obiekt dotrze do Państwa przed Świętami. W promieniu 150 km od Krakowa istnieje możliwość dostarczenia obiektów indywidualnym, dedykowanym transportem.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT