Zaloguj

A. KARPIŃSKI (1875-1961) 'Siostry' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-12-16
Numer aukcji:7710040812
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 689.55 zł

Alfons Karpiński (1875 - 1961)

"Siostry"

Autentyczny rysunek znanego i cenionego, krakowskiego artysty - Alfonsa Karpińskiego, przedstawiający portret sióstr. W kompozycji zbliżonej do kwadratu na fotelu ukazane zostały dwie dziewczynki siedzące na krześle. Starsza z upiętymi włosami, na kolanach trzyma młodszą siostrzyczkę przytulając ją czule. Rysunek ten jest prawdopodobnie szkicem kompozycyjnym do dużego portretu sióstr namalowanego przez artystę.

Choć Karpiński zasłynął głównie dzięki swoim martwym naturom, równie chętnie malował portrety. Artur Schröeder pisał o Karpińskim, że posiada "zdolność uchwycenia indywidualności modela i zrozumienie jego właściwości fizycznych i psychicznych", czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: ołówek na papierze. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu: "aKarpiński" (sygnatura oryginalna, autorska).

Alfons Karpiński (1875 - 1961) malarz urodzony w Rozwadowie k. Tarnobrzegu. W 1885 roku zamieszkał z rodzicami w Krakowie, gdzie w latach 1891-1899 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Floriana Cynka, Izydora Jabłońskiego, Władysława Łuszczkiewicza i Leona Wyczółkowskiego, a następnie kształcił się jeszcze u Antona Ažbégo w Monachium (1903), u Kazimierza Pochwalskiego w Wiedniu, a od 1907 roku także w Paryżu. Podróżował do Włoch i Londynu. Stale mieszkał w Krakowie, był związany z tamtejszym środowiskiem skupionym wokół "Zielonego Balonika" - projektował dekoracje do przedstawień kabaretu. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", grupy "Zero", był członkiem wiedeńskiego stowarzyszenia "Secesja" i krakowskiego TPSP. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą. W czasie I wojny światowej służył w armii austriackiej. Na bogatą twórczość artysty składają się wczesne sceny rodzajowe z podkrakowskiej wsi, pejzaże i portrety, wśród nich zwłaszcza portrety kobiece, które przyniosły mu szczególną popularność. Z czasem głównym tematem jego obrazów stały się wnętrza i martwe natury z kwiatami, dekoracyjne kompozycje o stonowanej gamie barwnej. Artysta zajmował się także grafiką i ilustracją.

Wymiary: 14,5 x 12 cm, z ramą: 27 x 23 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w srebrną ramkę z kremowym passe partout.

Dostawa przed Świętami Bożego Narodzenia - jeśli opłacą Państwo zakup na następny dzień po zakończeniu aukcji i wybiorą Państwo dostawę za pomocą firmy kurierskiej (korzystamy z usług TNT) - gwarantujemy, że wylicytowany obiekt dotrze do Państwa przed Świętami. W promieniu 150 km od Krakowa istnieje możliwość dostarczenia obiektów indywidualnym, dedykowanym transportem.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT