Zaloguj

M. BEREZOWSKA (1898-1978) Za plecami KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-12-16
Numer aukcji:7710305291
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 2144.99 zł

Maja Berezowska (1898 - 1978)

"Za plecami"

Autentyczna praca jednej z najsłynniejszych XX-wiecznych, polskich malarek i ilustratorek - Mai Berezowskiej, przedstawiająca scenę salonową. W pionowej kompozycji artystka ukazała na pierwszym planie suto zastawiony stół z licznymi talerzami, karafkami, kieliszkami i owocami. Za stołem, na zdobionym fotelu siedzi mężczyzna w stroju szlacheckim - kontuszu z szerokim pasem. Mężczyzna, nasycony ucztą, schyla ze zmęczenia głowę i z zamkniętymi oczami opiera ją na dłoni. Moment nieuwagi mężczyzny, prawdopodobnie męża lub ojca wykorzystuje para w tle - młodzieniec odsłaniający piersi młodej damie.

Praca jest malowana w typowy dla Berezowskiej sposób - z wyraźnie zaznaczonym konturem i delikatnie nałożonym akwarelowym kolorem oraz z wykorzystaniem tematyki satyryczno-erotycznej tak charakterystycznej dla jej twórczości.

Dla zwycięzcy aukcji przygotowaliśmy niespodziankę - gratis do obrazu dołączymy nowość Wydawnictwa Czarne - biografię Mai Berezowskiej autorstwa Małgorzaty Czyńskiej "Berezowska. Nagość dla wszystkich", której promocja w ramach spotkania autorskiego w Krakowie odbyła się w naszej siedzibie!

Technika: akwarela, tusz na papierze. Praca sygnowana i datowana w prawym, dolnym rogu: "maja berezowska 70." (sygnatura oryginalna, autorska).

Maja Berezowska (1898 - 1978) polska malarka, graficzka, karykaturzystka i scenografka, ur. 13 kwietnia 1898 w Baranowiczach (obecnie Białoruś) zm. 31 maja 1978 w Warszawie. Studiowała w Petersburgu, w Warszawskiej SSP, w latach 1910-1912 Krakowie na ASP m.in. u Józefa Pankiewicza, w Monachium. Lata 1932-1937 spędziła we Francji, w 1935 roku w "Ici Paris" opublikowała serię karykatur pt. "Miłostki słodkiego Adolfa", których bohaterem był Hitler. Z tego też powodu została podczas II wojny, w roku 1942 aresztowana oraz uwięziona z wyrokiem kary śmierci w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Po wyzwoleniu wyjechała do Szwecji, później powróciła do Polski. Znana jest głównie z działalności ilustratorskiej, wykonywała ilustracje do utworów literatury polskiej i światowej, tworzyła karykatury. Współpracowała z polską jak i francuską prasą (m.in.: "Szpilki", "Cyrulik Warszawski, "Przekrój", "Ici Paris", "Le Figaro"). Najchętniej swoje prace wykonywała piórkiem, czasem były one lawowane akwarelą lub gwaszem. Potrafiła znakomicie uchwycić nastrój przedstawianych sytuacji. Często podejmowanym przez nią tematem były subtelne sceny o tematyce erotycznej. Fascynowała się sztuką renesansu, świadomie czerpiąc z jej tradycji. Prócz rysunków i grafik tworzyła również obrazy sztalugowe przedstawiające portrety i martwe natury.

Wymiary: 31 x 22 cm, z ramą: 50 x 39 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w czarną ramkę z pastelowym, zielonkawym, głębokim passe partout (tzw. francuskim).

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT