Zaloguj

Rafał MALCZEWSKI (1892-1965) Riwiera KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-12-16
Numer aukcji:7710368467
Cena wywoławcza:9500 zł
Cena sprzedaży: 9500 zł

Rafał Malczewski (1892 - 1965)

"Chorwacja – Riwiera na wyspie Hvar"

przed 1939 rokiem

Autentyczna praca autorstwa znanego malarza, syna artysty Jacka Malczewskiego - Rafała Malczewskiego, przedstawiająca Riwierę na wyspie Hvar na Chorwacji. W poziomej kompozycji artysta ukazał widok na pierwszym planie fragment kamiennej uliczki wiodącej wzdłuż brzegu wody. Centralny pas obrazu zajmują lazurowe wody Adriatyku. Przy przeciwległym brzegu, w głębi widoczne są zabudowania chorwackiego miasta, tło stanowi górzysty pejzaż.

Wyspa Hvar to największa wyspa Dalmacji, porośnięta jest roślinnością śródziemnomorską (makią), a także lawendą dlatego też Hvar znana jest również jako "lawendowa wyspa". Największe w Chorwacji nasłonecznienie (średnio 2724 godz. rocznie) powoduje że wyspa jest atrakcyjna nawet zimą.

Technika: akwarela na papierze. Praca sygnowana i opisana w lewym, dolnym rogu: "Rafał Malczewski. Hvar" (sygnatura oryginalna, autorska). W prawym, dolnym rogu okrągła sucha pieczęć wytwórcy papieru: "SCHUTZMARKE | SCHOELLERS HAMMER".

Rafał Malczewski (1892 - 1965) polski malarz, rysownik, pisarz i felietonista. Po ukończeniu gimnazjum św. Jacka w Krakowie w latach 1910-1915 studiował w Wiedniu filozofię, architekturę i malarstwo. Przez krótki czas uczył się również w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, ale przede wszystkim korzystał ze wskazówek ojca, Jacka Malczewskiego. W 1917 roku zamieszkał w Zakopanem. Był zamiłowanym taternikiem, doskonałym narciarzem i ratownikiem TOPR. W czasie II wojny światowej wyjechał do Francji, skąd przez Brazylię dotarł do Kanady. Był członkiem ugrupowania Rytm. Wiele wystawiał, od 1934 roku wspólnie z Rytmem. Malował przede wszystkim pejzaże z Tatr i Podhala, a także z małych miasteczek i fabrycznego Śląska. Jego obrazy konstruowane były często na podobieństwo dekoracji teatralnych, świadomie uproszczone i prymityzowane. Przybliżało to jego sztukę do charakteru twórczości dziecięcej. W 1957 roku udar mózgu i częściowy paraliż zmusił go do porzucenia malarstwa olejnego, uprawiał jednak nadal akwarelę.

Wymiary: 34 x 49 cm, z ramą: 57 x 71 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w prostą, przecieraną ramę w kolorach złota i granatu z kremowym passe partout.

Dostawa przed Świętami Bożego Narodzenia - jeśli opłacą Państwo zakup na następny dzień po zakończeniu aukcji i wybiorą Państwo dostawę za pomocą firmy kurierskiej (korzystamy z usług TNT) - gwarantujemy, że wylicytowany obiekt dotrze do Państwa przed Świętami. W promieniu 150 km od Krakowa istnieje możliwość dostarczenia obiektów indywidualnym, dedykowanym transportem.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT