Zaloguj

Michał ICHNOWSKI (1857-1915) Jowisz KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-12-16
Numer aukcji:7710442781
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 2133 zł

Michał Ichnowski (1857 - 1915)

"Sylfida przez Jowiszem"

70 x 97 cm

Autentyczna praca autorstwa polskiego malarza i rzeźbiarza - Michała Ichnowskiego, przedstawiająca sylfidę przed Jowiszem. W poziomej kompozycji artysta ukazał twarz posągu mitologicznego boga Jowisza (Jupitera) - z długimi włosami, gęstą brodą i o intensywnym spojrzeniu. Padające z lewej strony czerwone światło nadaje rzeźbie powagi i podkreśla złowieszcze spojrzenie rzymskiego bóstwa. Przed Jowiszem widoczna jest postać rudowłosej, uskrzydlonej sylfidy, wznoszącej ręce w modłach. Całość ujęta została na tle klasycznej architektury antyku.

Michał Ichnowski w swoim malarstwie nierzadko sięgał po tematy mitologiczne tworząc symboliczne obrazy pełne tajemniczych alegorii i atmosfery melancholii, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: pastel na papierze. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu: "M Ichnowski" (sygnatura oryginalna, autorska).

Michał Ichnowski (1857 - 1915) polski malarz i rzeźbiarz. Ukończył gimnazjum miejskie w Radomiu, a od 1878 roku studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Za znakomite wyniki w nauce w 1881 roku przyznano mu stypendium im. Henryka Siemiradzkiego, które umożliwiło mu wyjazd do Wiednia na kontynuację nauki. Z Wiednia przeniósł się do Monachium, a następnie powrócił do Krakowa, gdzie po ukończeniu studiów osiadł na stałe.  W latach 1883-1901 oraz w 1910 roku wystawiał swoje prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Pewną część dzieł sygnował swoim pseudonimem artystycznym "Michał Domrad". Zajmował się malarstwem portretowym, malował również pejzaże, alegorie oraz obrazy o tematyce sakralnej. Wykorzystywał głównie technikę pastelu, ilustrował książki i był autorem pocztówek. Poza malarstwem zajmował się również rzeźbą, tworzył w terakocie i gipsie. Pod koniec życia zarabiał projektując kartki pocztowe. Zmarł w nędzy, latem 1915 roku. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim.

Wymiary: 70 x 97 cm, z ramą: 81 x 108 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w profilowaną ramę w kolorze złotym.

Dostawa przed Świętami Bożego Narodzenia - jeśli opłacą Państwo zakup na następny dzień po zakończeniu aukcji i wybiorą Państwo dostawę za pomocą firmy kurierskiej (korzystamy z usług TNT) - gwarantujemy, że wylicytowany obiekt dotrze do Państwa przed Świętami. W promieniu 150 km od Krakowa istnieje możliwość dostarczenia obiektów indywidualnym, dedykowanym transportem.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT