Zaloguj

Jerzy KOSSAK (1886-1955) Rydz-Śmigły KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-12-27
Numer aukcji:7731437559
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 530 zł

Jerzy Kossak (1886 - 1955)

"Major Edward Rydz-Śmigły na czele III. Batalionu I. Brygady"

Autentyczna grafika na podstawie obrazu jednego z najsłynniejszych, polskich malarzy batalistów - Jerzego Kossaka, przedstawiająca Majora Edwarda Rydza-Śmigłego na czele III. Batalionu I. Brygady w ataku na pozycje rosyjskie pod Laskami w dniu 28 października 1914 roku. W centralnej części poziomej kompozycji ukazany został major Rydz-Śmigły, z dłonią z szablą wyciągniętą ku górze i prowadzącego wojska przez okopy. Scena jest niezwykle dynamiczna, na twarzach żołnierzy malują się silne emocje i wola walki.

Prezentowana praca została wydana najprawdopodobniej przez Salon Malarzy Polskich w Krakowie, który miał swoją siedzibę przy ulicy Floriańskiej 17. Już na przełomie XIX i XX wieku bardzo znanym i renomowanym wydawnictwem i w tamtym czasie jednym z największych. Firmę w 1885 roku założył Henryk Frist, który zajmował się działalnością wydawniczą, a ponadto handlem i wyceną dzieł sztuki. Po śmierci Henryka Frista właścicielami firmy zostali jego spadkobiercy: Juliusz i Józef Frist. W okresie międzywojennym Salon wydawał karty pocztowe z reprodukcjami malarstwa polskiego oraz pocztówki o charakterze patriotycznym.

Technika: rotograwiura na papierze. Praca opisana poniżej kompozycji: "JERZY KOSSAK pinx. | MJR. EDWARD ŚMIGŁY-RYDZ NA CZELE III. BATALIONU I. BRYGADY | W ATAKU NA POZYCJE ROSYJSKIE POD LASKAMI W DNIU 28 PAŹDZIERNIKA 1914 R.". W prawym dolnym rogu umieszczony fragment tekstu z książki "Rok 1914" Józefa M. Musiałka.

Jerzy Kossak (1886 - 1955) polski malarz, syn Wojciecha Kossaka, brat Magdaleny Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.Jerzy Kossak dorastał obserwując pracę swojego dziadka i ojca. Już w dzieciństwie wykazywał spore uzdolnienia plastyczne i był wielką nadzieją dla swojego ojca Wojciecha. Szlifował swój talent w pracowni ojca. Pierwszą wystawę miał 1910 roku w Krakowie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jego talent został dostrzeżony, a wystawiony cykl napoleoński zebrał pochlebne opinie. W czasie I wojny światowej służył na froncie włoskim w randze porucznika pułku ułanów austriackich. W okresie międzywojennym malował w pracowni stworzonej przez Wojciecha. Był dwukrotnie żonaty: z pierwszego małżeństwa z ziemianką Ewą Kaplińską miał córkę Marię, z drugiego, z Elżbietą Dzięciołowską-Śmiałowską dwie córki, Glorię i Simonę. Do końca życia mieszkał wraz z drugą żoną i córkami w Kossakówce – rodzinnym domu Kossaków, kupionym jeszcze przez dziadka Juliusza. Od początku swojej drogi artystycznej naśladował ojca, wybierał te same tematy. W okresie służby wojskowej namalował wiele scen o tematyce wojennej. W latach międzywojennych sięgnął do zarzuconego już przez ojca wątku napoleońskiego. Wtedy namalował "Odwrót Napoleona spod Moskwy" (1927), "Bitwę pod piramidami" (1927), "Huzara z koniem w pejzażu zimowym" (1938). Walkę polskich legionów utrwalił na płótnach: "Pościg 6. Pułku Ułanów za bolszewikami" i "Pościg ułanów krechowieckich za bolszewikami", "Majora Edwarda Rydza Śmigłego na czele III Batalionu Pierwszej Brygady Legionów prowadzącego atak na pozycje rosyjskie pod Laskami w dniu 28 października 1914 r.". Nie obca mu była również tematyka folklorystyczna, malował wesela krakowskie i góralskie, sceny polowań (Bieg myśliwych z psami za jeleniem z 1927 r.). Spod jego pędzla wyszło wiele portretów.

Wymiary: 39 x 71 cm (wymiar kompozycji), z ramą: 73 x 97 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w profilowaną ramę w kolorze ciemnego drewna z zielonym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT