Zaloguj

Wł. RUTKOWSKI (1915-1992) 'Postój' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-12-30
Numer aukcji:7736849584
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1157 zł

Włodzimierz Rutkowski (1915 - 1992)

"Postój przed chatą"

Autentyczny obraz warszawskiego malarza, ulubionego ucznia Czesława Wasilewskiego - Włodzimierza Rutkowskiego, przedstawiająca postój przed chatą. W horyzontalnej kompozycji autor ukazał dwa konie w  śnieżnej zamieci, które stoją przed pokrytą grubą warstwą śniegu drewnianą chatą. Każdy z koni ma za sobą niskie sanie, powożący zapewne udali się na odpoczynek do wnętrza domu. Poza ciemnymi sylwetkami koni dominują biele i szarości zimowej aury. Całość kompozycji malowana jest szybkimi, zamaszystymi pociągnięciami pędzla.

Technika: olej na płycie. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu: "W. Rutkowski" (sygnatura oryginalna, autorska).

Włodzimierz Rutkowski (1915 - 1992) polski malarz urodzony w Warszawie. Uzdolnienia rysunkowe w dziecku rozbudził jego wujek artysta malarz Aleksander Wołowski, a następnie nauczyciel rysunku w liceum krzemienieckim ( jego ojciec Józef Rutkowski, koncertmistrz organowy, był tam profesorem muzyki). W Warszawie uczęszczał do Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Malarstwa. Był uczniem malarza Czesława Wasilewskiego, którego twórczość wywarła ogromny wpływ na jego malarstwo. Konie i nastrojowe pejzaże stały się dominantą w jego twórczości a przyjaźń i współpraca z Wasilewskim trwała aż do śmierci tego ostatniego, to jest do 1946 roku. W okresie międzywojennym brał udział w życiu artystycznym poprzez wystawianie obrazów w warszawskich galeriach oraz wystawach malarstwa polskiego organizowanych przez ciotkę Emilię Wołowską na terenie ówczesnej Rzeczypospolitej. Po wojnie działa na Kujawach we Włocławku, gdzie bierze udział w kilku wystawach zbiorowych tamtejszego Muzeum. W 1960 roku wraca do Warszawy i maluje głównie tematy warszawskie. Wraz z synem Wojciechem, który w 1968 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, wystawiał w warszawskich galeriach i za granicą (w Niemczech, Austrii i USA). Zmarł w Warszawie.

Wymiary: 18 x 25 cm, z ramą: 30 x 37 cm. Stan zachowania: bardzo dobry (wykruszenia na boku ramy). Obraz oprawiony w złotą, profilowaną ramę.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT