Zaloguj

Franciszek WÓJCIK (1903-1984)Podhale KoneserKrakow


Data sprzedaży:2019-01-03
Numer aukcji:7738576945
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 870 zł

Franciszek Wójcik (1903 - 1984)

"Roztopy na Podhalu"

Autentyczny obraz znanego, zakopiańskiego pejzażysty - Franciszka Wójcika, przedstawiający roztopy na Podhalu. W horyzontalnej kompozycji autor ukazał zimowy widok. Na pierwszym planie przez pojedyncze drzewa, widoczne są chaty, wykonane z drewna, o charakterystycznych, spadzistych dachach. Chaty stoją w otoczeniu pozbawionych liści, zimowych drzew. Na dachach i trawie leżą resztki roztapiającego się już śniegu. W oddali rozciąga się górzysty, tatrzański pejzaż.

Franciszek Wójcik gdy mieszkał w Zakopanem, najchętniej malował podtatrzańskie oraz górskie pejzaże, takie jak prezentowany, których wiele odnaleźć można w licznych zbiorach prywatnych.

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana i datowana w prawym, dolnym rogu: "FWójcik 1952" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie znajduje się potwierdzenie autentyczności podpisane przez wnuczkę artysty.

Franciszek Wójcik (1903 - 1984) uczył się w Państwowej Szkole Przemysłowej im. Stanisława Szczepanowskiego we Lwowie, a następnie na krakowskiej Akademii u Kazimierza Sichulskiego, Xawerego Dunikowskiego, Władysława Jarockiego, Wojciecha Weissa, Stanisława Kamockiego. Pierwszą wystawę indywidualną miał w roku 1925 w Kowlu, kolejną zaś w roku 1927 we Lwowie. W roku 1938 ukończył z wyróżnieniem akademię i jako stypendysta rządu włoskiego podjął studia w rzymskiej Accademia di Belle Arti. W Rzymie miał też swoją pierwsza zagraniczną wystawę indywidualną. Naukę miał kontynuować w Paryżu, lecz wybuch II wojny uniemożliwił mu wyjazd. Artysta osiedlił się w Zakopanem, i tam spędził resztę życia. W roku 1945 wstąpił do zakopiańskiego oddziału ZPAP. Wójcik malował pejzaże, portrety, martwe natury utrzymane w konwencji realistycznej. Zajmował się też konserwacją sztuki sakralnej (także złotnictwa). Miał około 50 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, w tym dwie największe - jubileuszowe z okazji 50-lecia i 60-lecia pracy twórczej. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz muzealnych w kraju i za granicą. Za swoją twórczość był wielokrotnie wyróżniany przez Ministra Kultury i Sztuki oraz Związek Polskich Artystów Plastyków: otrzymał złotą odznakę za szczególny wkład w realizowaniu celów i zadań ZPAP (1976), złotą odznakę za zasługi dla Zakopanego (1978) oraz złotą odznakę za zasługi dla województwa nowosądeckiego (1981). Zmarł 27 stycznia 1984 roku w Zakopanem, i tam został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na "Pęksowym Brzyzku".

Wymiary: 32 x 40 cm, z ramą: 40 x 48,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w prostą, drewnianą ramę ze złotą wewnętrzną krawędzią.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT