Zaloguj

Antoni WAŚKOWSKI (1885-1966) 'Ruda' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2019-01-03
Numer aukcji:7739988505
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1532.07 zł

Antoni Waśkowski (1885 - 1966)

"Rudowłosa"

Autentyczny obraz polskiego poety, dramatopisarza i malarza - Antoniego Waśkowskiego, przedstawiający portret młodej kobiety, opierającej się o parapet okna. Ubrana jest w turkusowy płaszcz kontrastujący z rudym kolorem jej włosów. Zamyślony i rozmarzony wyraz twarzy kobiety wprowadza aurę tajemniczości i niedopowiedzenia do klasycznego, portretowego motywu.

Osobowość artystyczna Waśkowskiego wykształciła się pod wpływem bliskiego krewnego - kuzyna, Stanisława Wyspiańskiego. Pozostał on całe życie wierny tej tradycji i zapisał się w sztuce, jako kontynuator spuścizny po mistrzu czego doskonałym przykładem jest prezentowana praca.

Technika: pastel na papierze. Praca sygnowana centralnie w dolnym rogu: "Antoni Waśkowski" (sygnatura oryginalna, autorska).

Antoni Waśkowski (1885 - 1966) – polski poeta, dramatopisarz i malarz urodzony w Krakowie. Był spokrewniony ze Stanisławem Wyspiańskim i pobierał u niego swoje pierwsze lekcje rysunku. Ukończył gimnazjum w Bochni[1]. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim polonistykę i historię sztuki. Publikował swe utwory w młodzieżowym piśmie "Pierwiosnek" i w "Głosie Narodu". W latach 1913-1917 pracował jako asystent w krakowskim Muzeum Narodowym. Od 1927 pełnił funkcję sekretarza w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, a także redaktora "Roczników TPSP". Był też współzałożycielem Związku Literatów Polskich w Krakowie i jego pierwszym sekretarzem (w latach 1917-1929). Studia malarskie ukończył w roku 1929. W 1930 roku został laureatem Nagrody m. Krakowa.

Wymiary: 42 x 55,5 cm, z ramą: 56,5 x 70,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w prostą, drewnianą ramę ze złotą wewnętrzną krawędzią i kremowym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT