Zaloguj

Jerzy KOSSAK (1886-1955) 'Ułan' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2019-01-06
Numer aukcji:7746936539
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 10600 zł

Jerzy Kossak (1886 - 1955)

"Ułan pytający o drogę"

1924 rok

Autentyczny obraz jednego z najsłynniejszych, polskich malarzy batalistów - Jerzego Kossaka, przedstawiający ułana pytającego o drogę. W poziomej kompozycji artysta ukazał na pierwszym planie ułana dosiadającego gniadego konia. Żołnierz pędzi przez wiejską drogę pokrytą grubą warstwą Świeżego śniegu. Nieco w głębi widoczne są dwie wiejskie kobiety niosące na placach worki ze sprawunkami - odwracają głowy w kierunku ułana, który pyta je o drogę. Na horyzoncie widoczna jest ściana lasu oraz żółto-różowe niebo charakterystyczne dla czasu tuż przez nastaniem zmroku. Praca wskazuje doskonałe wyczucie anatomii konia, oddane za pomocą precyzyjnego rysunku.

Jerzy Kossak, podobnie jak jego ojciec - Wojciech, najchętniej sięgał w malarstwie po tematy rodzajowo-batalistyczne, przedstawiając liczne sceny z codzienności polskich ułanów, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: olej na płótnie naklejonym na tekturę. Praca sygnowana i datowana w prawym, dolnym rogu: "Jerzy Kossak 1924" (sygnatura, oryginalna, autorska).

Jerzy Kossak (1886 - 1955) polski malarz, syn Wojciecha Kossaka, brat Magdaleny Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.Jerzy Kossak dorastał obserwując pracę swojego dziadka i ojca. Już w dzieciństwie wykazywał spore uzdolnienia plastyczne i był wielką nadzieją dla swojego ojca Wojciecha. Szlifował swój talent w pracowni ojca. Pierwszą wystawę miał 1910 roku w Krakowie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jego talent został dostrzeżony, a wystawiony cykl napoleoński zebrał pochlebne opinie. W czasie I wojny światowej służył na froncie włoskim w randze porucznika pułku ułanów austriackich. W okresie międzywojennym malował w pracowni stworzonej przez Wojciecha. Był dwukrotnie żonaty: z pierwszego małżeństwa z ziemianką Ewą Kaplińską miał córkę Marię, z drugiego, z Elżbietą Dzięciołowską-Śmiałowską dwie córki, Glorię i Simonę. Do końca życia mieszkał wraz z drugą żoną i córkami w Kossakówce – rodzinnym domu Kossaków, kupionym jeszcze przez dziadka Juliusza. Od początku swojej drogi artystycznej naśladował ojca, wybierał te same tematy. W okresie służby wojskowej namalował wiele scen o tematyce wojennej. W latach międzywojennych sięgnął do zarzuconego już przez ojca wątku napoleońskiego. Wtedy namalował "Odwrót Napoleona spod Moskwy" (1927), "Bitwę pod piramidami" (1927), "Huzara z koniem w pejzażu zimowym" (1938). Walkę polskich legionów utrwalił na płótnach: "Pościg 6. Pułku Ułanów za bolszewikami" i "Pościg ułanów krechowieckich za bolszewikami", "Majora Edwarda Rydza Śmigłego na czele III Batalionu Pierwszej Brygady Legionów prowadzącego atak na pozycje rosyjskie pod Laskami w dniu 28 października 1914 r.". Nie obca mu była również tematyka folklorystyczna, malował wesela krakowskie i góralskie, sceny polowań (Bieg myśliwych z psami za jeleniem z 1927 r.). Spod jego pędzla wyszło wiele portretów.

Wymiary: 22,5 x 28,5 cm, rama: 34 x 39 cm. Stan zachowania: bardzo dobry (praca po konserwacji). Obraz oprawiony w złotą ramę zdobioną ornamentem roślinnym i perełkowaniem.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT