Zaloguj

W. KRYCIŃSKI (1852-1929) 'Wanda' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2019-01-09
Numer aukcji:7748629311
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 555.5 zł

Walerian Kryciński (1852 - 1929)

"Księżniczka Wanda"

1875 rok

Autentyczny obraz znanego, polskiego malarza - Waleriana Krycińskiego, przedstawiający księżniczkę Wandę. W poziomej kompozycji o łukowatej górnej krawędzi artysta ukazał młodą kobietę leżącą na brzegu rzeki. Jej otoczenie spowite jest gęstą, uniemożliwiającą widoczność mgłą. Tytułowa Wanda ubrana jest w zwiewną, długą suknię, pod jej głową i plecami rozpościerają się jej gęste, długie włosy. Prezentowana praca mogła być projektem większej kompozycji bądź ilustracji.

Wanda - bohaterka polskiej legendy. Według najbardziej znanej wersji Wanda, córka Kraka i polska księżniczka, nie zgodziła się na małżeństwo z księciem niemieckim. Urażony książę najechał ze swoimi wojskami ziemie polskie. Armia pod dowództwem Wandy zdołała odeprzeć atak. Wanda jednak zdecydowała się na samobójstwo, rzucając się w nurt Wisły, aby nie prowokować kolejnych napaści.

Technika: tusz, ołówek, gwasz na papierze. Praca sygnowana i datowana w prawym, dolnym rogu: "W. Krycińsk Wiedeń 1875".

Walerian Kryciński(1852 - 1929) polski malarz, ceramik, projektant, pedagog i publicysta. Uczęszczał do szkoły realnej w Tarnopolu i we Lwowie. Od 1872 roku studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Feliksa Szynalewskiego i Władysława Łuszczkiewicza, jednocześnie pracując jako rysownik w Muzeum Techniczno-Przemysłowym. Nauk kontynuował w Wiedniu, w latach 1874/1875 studiował w tamtejszej akademii sztuk pięknych u Karla Mayera oraz na wydziale architektury i malarstwa dekoracyjnego. Podróżował m.in. do Monachium, Paryża, Budapesztu, Pragi. W 1878 roku zdał egzamin na nauczyciela rysunków w wyższych szkołach realnych. W tym okresie był najbliższym przyjacielem Maurycego Gottlieba. W 1879 roku powrócił na stałe do kraju, zamieszkał w Krakowie, gdzie uczył rysunków w szkole. W 1880 roku przeniósł się do Kołomyi, gdzie także podjął pracę jako nauczyciel, aż do roku 1898. W 1898 roku przeprowadził się do Lwowa, gdzie objął stanowisko dyrektora w Szkole Przemysłowej. Po przejściu w stan spoczynku powrócił do Krakowa, zmarł w 1929 roku, spoczywa na Cmentarzu Rakowickim. Większa część dorobku artysty to projekty wzorów tkanin i haftów, kart pocztowych i plakatów, był autorem dekoracji ściennych, z których do najwybitniejszych prac należała dekoracja loży na I piętrze lwowskiego Teatru Miejskiego, a także stworzona w 1880 dekoracja krakowskich Sukiennic przygotowana na wizytę cesarza Franciszka Józefa. Swoje prace wystawiał w warszawskiej Zachęcie i krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Wymiary:  11,5 x 15 cm, z ramą: 20 x 24,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą ramę z kremowym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT