Zaloguj

Salvador DALI (1904-1989) 'Jesień', akwaforta


Data sprzedaży:2019-02-03
Numer aukcji:7769330641
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 6100 zł

Salvador Dali (1904 - 1989)

"Jesień"

akwaforta

Oryginalna grafika autorstwa najsłynniejszego przedstawiciela surrealizmu - Salvadora Dali, przedstawiająca alegorię jesieni. Tytułowa postać przedstawiona jest w postaci młodej kobiety ubranej w bogate szaty przywodzące na myśli bogate suknie epoki renesansu i baroku. Kobieta ma bose stopy, delikatnie kroczy z przymkniętymi oczami, na głowie podtrzymuje dłonią kosz z owocami. Towarzyszy jej dwoje małych, nagich dzieci - barokowych putt przystrojonych winoroślą i ujętych jakby w tanecznej pozie. Z prawego, górnego rogu przez chmury przebijają się silne promienie słońca zaznaczone w postaci prostych linii przecinających diagonalnie kompozycję.

Praca reprodukowana i opisana w katalogu grafik Salvadora Dali autorstwa Alberta Fielda "The Official Catalog of the Grapfic Works of Salvador Dali" z 1996 roku, s. 56, poz. 70-2 (skan poniżej).

Technika: akwaforta na papierze. Praca sygnowana na płycie u dołu w formie lustrzanego odbicia: "Dali" (sygnatura oryginalna, autorska).

Salvador Dali (1904 - 1989) światowej sławy malarz - surrealista. W 1921 roku rozpoczął studia w Akademii San Fernando w Madrycie, do której uczęszczał z przerwami do 1926 roku, kiedy relegowano go za anarchistyczne poglądy i ekscentryczne zachowanie. Do jego przyjaciół z czasów studenckich należeli m.in. Federico Garcia Lorca, Luis Bunuel, Rafael Alberti. Dali pasjonował się nowymi kierunkami w sztuce, wystawiał od 1925 roku, sporo też pisał do czasopism artystycznych. W 1926 roku po raz pierwszy wyjechał do Paryża, gdzie poznał Picassa; ponownie był tam w 1928 roku i tym razem poznał Tristana Tzarę i grono surrealistów skupionych wokół André Bretona. W 1929 rokuwspólnie z Bunuelem nakręcili film "Pies andaluzyjski". Latem poznał i związał się z Galą Eluard, odtąd dozgonną muzą. W latach 30. obmyślił i wypraktykował własną metodę tzw. paranoiczno-krytyczną, wtedy też powstały najbardziej znane jego dzieła, jak "Uporczywość pamięci" (1931). Ten niewielki obraz, wystawiony w tymże roku w Nowym Jorku na wystawie surrealistów, stał się symbolem ruchu i otworzył artyście drogę do kariery w stylu amerykańskim. Dali i Gala przebywali w USA wielokrotnie, najdłużej w latach 1939-1948, po ucieczce z ogarniętej wojną domową Hiszpanii i z kolei z zagrożonego okupacją niemiecką Paryża. Po powrocie do Hiszpanii nastąpił „okres mistyczny” w twórczości Dalego, w którym powstawały wielkie kompozycje oparte na religijnych kanonach ikonograficznych ("Madonna z Port Lligat", "Ostatnia Wieczerza"). W 1964 roku opublikował "Dziennik geniusza". Ostatnie lata artysty upłynęły pod znakiem podróży i ekstrawagancji. Po śmierci Gali w 1982 roku Dali pozostawał do końca w dobrowolnym odosobnieniu.

Wymiary: 265 x 202 mm (wymiar kompozycji), z ramą: 51 x 41 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w prostą ramę w kolorze miedzianym o delikatnej, chropowatej fakturze.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT