Zaloguj

Stan. KRZYSZTAŁOWSKI(1903-1990) 'Pejzaż z Poego'


Data sprzedaży:2019-02-03
Numer aukcji:7769582272
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 2638 zł

Stanisław Krzyształowski (1903 - 1990)

"Pejzaż z Poego"

65,5 x 92 cm

Autentyczna praca autorstwa krakowskiego malarza Stanisława Krzyształowskiego, przedstawiająca pejzaż. W poziomej kompozycji artysta ukazał malowniczy widok na mglisty pejzaż. Na pierwszym planie widoczne są granatowo-szare płaszczyzny, których koloryt staje się coraz ciemniejszy w głębi sceny. Na horyzoncie, prawie całkowicie pogrążonym w ciemności wyróżnia się świetlista, złota łuna na niebie. Prezentowany widok zapewne był zainspirowany wierszem Edgara Allan Poego "Miasto na morzu". Poniższy fragment wydaje się dobrze opisywać przedstawiony widok:

"Drętwa — pod niebem na dolinie

Melancholijnie woda płynie.

A blade zamki i ich cienie —

Zawisły, rzekłbyś, jak widzenie

W powietrznej sinych mgieł arenie."

Całość tworzy niezwykle malowniczą kompozycję na pograniczu sztuki przedstawiającej i abstrakcyjnej, co było domeną twórczości Stanisława Krzyształowskiego.

Technika: olej na płótnie. Obraz sygnowany w prawym, dolnym rogu: "S. Krzyształowski | 980" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie nalepka z Biura Wystaw Artystycznych z Placu Szczepańskiego 3a w Krakowie z danymi obrazu. Na blejtramie autorska nalepka z tytułem obrazu oraz numer z pracowni artysty: 56. oraz pieczątka: "WINCENTY SMOLAK, ARTYSTYCZNE FARBY I PRZYBORY".

Praca była prezentowana na wystawie twórczości Stanisława Krzyształowskiego w krakowskim Salonie Dzieł Sztuki Connaisseur "Pejzaż abstrakcyjny", która miała miejsce w listopadzie 2017 roku.

Stanisław Krzyształowski (1903 - 1990) krakowski malarz i pedagog urodzony w Łanczynie na terenie dzisiejszej Ukrainy. Uczył się w szkole artystycznej we Lwowie, w pracowniach artystycznych Kazimierza Sichulskiego i Jana Olpińskiego. W czasie wojny ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Budapeszcie. W 1947 roku uzyskał dyplom ASP w Krakowie. Związał się z tym miastem do końca życia, od 1947 roku pokazując swe prace na wystawach okręgowych i indywidualnych. Nauczał też w krakowskiej ASP, prowadząc pracownię malarstwa na Wydziale Grafiki. W latach 1962-1969 pełnił funkcję dziekana na Wydziale Grafiki w Katowicach. Za całokształt twórczości Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie nagrodziło go srebrnym medalem. Uczestniczył w Ogólnopolskich Wystawach Plastyki w Radomiu (1948, 1949) i w Warszawie (1950, 1952 i 1954), w Wystawie Malarstwa w XV-lecie PRL w Muzeum Narodowym w Warszawie (1961), a także w kolejnych edycjach Festiwali Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (1964-1968, 1972). Zajmował się malarstwem sztalugowym i ściennym. Jego twórczość „rozgrywana jest na pograniczu klasyki i abstrakcji i uzyskiwana czystymi plamami barw”. Tworzył głównie pejzaże, w tym cykl widoków albańskich (wystawionych w Tiranie w 1955 roku), pejzaże hiszpańskie (prezentowane w Madrycie w 1975 roku) i liczne pejzaże tatrzańskie. Jego styl ewoluował od konwencji realistycznej, poprzez stylizacje i uproszczenia, do abstrakcji aluzyjnej, ku której zbliżył się w drugiej połowie lat 50.

Wymiary: 65,5 x 92 cm, z ramą: 68 x 95 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w prosty ramiak z drewnianych listewek malowanych na czarno.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT