Zaloguj

Alfons KARPIŃSKI (1875-1961) 'Róża'


Data sprzedaży:2019-02-03
Numer aukcji:7769747025
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 2393 zł

Alfons Karpiński (1875 - 1961)

"Różowa róża"

Autentyczny rysunek znanego i cenionego, krakowskiego artysty - Alfonsa Karpińskiego, przedstawiający różową różę. W poziomej kompozycji artysta ukazał pojedynczy kwiat dojrzałej, rozwiniętej róży. Jasne płatki kontrastują z zielonym tłem liści, na którym zostały ukazane. Praca jest szkicem z natury, w którym autor ujął jeden ze swoich ulubionych tematów - kwiaty.

Zarówno portrety jak i martwe natury Karpińskiego cechuje niezwykła subtelność i delikatność. Faktura jego obrazów i specyficzny klimat przywodzą na myśl malarstwo Olgi Boznańskiej.

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu: "a. karpiński" (sygnatura oryginalna, autorska).

Alfons Karpiński (1875 - 1961) malarz urodzony w Rozwadowie k. Tarnobrzegu. W 1885 roku zamieszkał z rodzicami w Krakowie, gdzie w latach 1891-1899 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Floriana Cynka, Izydora Jabłońskiego, Władysława Łuszczkiewicza i Leona Wyczółkowskiego, a następnie kształcił się jeszcze u Antona Ažbégo w Monachium (1903), u Kazimierza Pochwalskiego w Wiedniu, a od 1907 roku także w Paryżu. Podróżował do Włoch i Londynu. Stale mieszkał w Krakowie, był związany z tamtejszym środowiskiem skupionym wokół "Zielonego Balonika" - projektował dekoracje do przedstawień kabaretu. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", grupy "Zero", był członkiem wiedeńskiego stowarzyszenia "Secesja" i krakowskiego TPSP. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą. W czasie I wojny światowej służył w armii austriackiej. Na bogatą twórczość artysty składają się wczesne sceny rodzajowe z podkrakowskiej wsi, pejzaże i portrety, wśród nich zwłaszcza portrety kobiece, które przyniosły mu szczególną popularność. Z czasem głównym tematem jego obrazów stały się wnętrza i martwe natury z kwiatami, dekoracyjne kompozycje o stonowanej gamie barwnej. Artysta zajmował się także grafiką i ilustracją.

Wymiary: 17 x 23 cm, z ramą: 22,5 x 28,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą ramę z epoki z bogato zdobionymi narożnikami.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT