Zaloguj

Józef MĘCINA-KRZESZ (1860-1934) 'Brunetka'


Data sprzedaży:2019-02-03
Numer aukcji:7771358265
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 3625 zł

Józef Męcina-Krzesz (1860 - 1934)

uczeń Jana Matejki

"Brunetka"

Autentyczny obraz znanego i cenionego, krakowskiego artysty - Józefa Męciny-Krzesza, przedstawiający portret brunetki. W pionowej kompozycji artysta ukazał postać młodej kobiety ujęty w popiersiu, twarz en face, tors ukazany w 3/4. Modelka ma krótkie, czarne włosy ułożone w luźne pukle. Ubrana jest w czerwoną bluzkę z dekoltem, na ramiona ma zarzucony delikatny, półprzezroczysty szal. Całość została ujęta na złoto-pomarańczowym tle.

Józef Męcina-Krzesz zasłynął jako portrecista - zyskał popularność jako twórca realistycznych wizerunków oddających charakter i osobowość modela.

Technika: olej na płótnie naklejonym na tekturę. Praca sygnowana w prawym, górnym rogu: "J. Męcina-Krzesz" (sygnatura oryginalna, autorska).

Józef Męcina-Krzesz (1860 - 1934) malarz urodzony w Krakowie. Po ukończeniu szkoły realnej wstąpił w 1877 roku do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, gdzie początkowo był uczniem W. Łuszczkiewicza. W 1881 roku jego talentem zainteresował się Jan Matejko, który przyjął go do swojej "majsterszuli". W tym czasie powstały liczne sceny historyczne, a także pierwsze portrety. W 1886 roku malarz wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie uczył się w szkole J. P. Laurensa. Podróżował także do Włoch, Anglii, był w Nowym Jorku. W 1888 roku w Paryżu ożenił się z Francuzką, malarką Ludwiką Marią Barat. W 1894 roku z żoną powrócił do kraju i zamieszkał w Krakowie. Od 1901 roku mieszkał we własnej willi na Dębnikach. Był to najpłodniejszy okres jego twórczości - powstawały liczne portrety, sceny historyczne, religijne i rodzajowe. Po wybuchu I wojny przebywał w Czechach i Wiedniu, w 1916 roku powrócił do Krakowa, a w 1921 roku przeniósł się na stałe do Poznania. Malował do końca życia, choć po I wojnie jego malarstwo nie cieszyło się już taką popularnością jak wcześniej.

Wymiary: 51 x 46 cm, z ramą: 64 x 48,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą ramę z epoki zdobioną klasycznym ornamentem tzw. "wolim okiem".

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT