Zaloguj

Emil KRCHA (1894-1972) 'Martwa natura z rybami'


Data sprzedaży:2019-02-03
Numer aukcji:7771543316
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 3650 zł

Emil Krcha (1894 - 1972)

"Martwa natura z rybami"

PARYŻ - lata 30. XX wieku

Autentyczny obraz znanego, krakowskiego malarza - Emila Krchy, przedstawiający martwą naturę z rybami. W pionowej kompozycji artysta ukazał nowoczesną martwą naturę ujętą z górnej perspektywy. Na prostokątnym blacie stołu widoczny jest brązowy worek, dzbanek na wodę czerwony w białe kropki oraz mniejsze i większe ryby rozsypane po stole. Całość ujęta została w ocienionym wnętrzu z punktowym światłem rozświetlającym fragment stołu z rybami.

Prezentowana kompozycja powstała w latach 30. XX wieku - Emil Krcha przebywający wtedy w Paryżu silnie czerpał inspiracje z egzystującego tam środowiska artystycznego, do którego należeli m.in. Mojżesz Kisling, Marc Chagall i Chaim Soutine.

Technika: olej na sklejce. Praca sygnowana lewym, dolnym rogu: "E. Krcha" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie autorski opis: "Emil Krcha | 'Martwa natura' | olej".

Emil Krcha (1894 - 1972) polski malarz. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem T. Axentowicza, S. Kamockiego, I. Pieńkowskiego. Przez kilka lat mieszkał i tworzył w Paryżu, tu też w 1931 roku miał pierwszą wystawę indywidualną w Galerii Zborowskiego. Członek Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik skupiającego artystów kolorystów. Po wojnie zajmował się pracą dydaktyczną w WSSP we Wrocławiu, pracę tę kontynuował w krakowskiej ASP. Malował krajobrazy, sceny rodzajowe, portrety, martwe natury, sięgał po akwarelę i rysunek. Prace jego często były inspirowane rodzimym folklorem, co miało odzew i w formie - w postaci upraszczania rysunku.

Wymiary: 51 x 36 cm, z ramą: 58 x 43 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w prostą ramę w kolorze ciemnego drewna i srebra.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT