Zaloguj

Ignacy ŁOPIEŃSKI (1865-1944) 'Wyjście żaków' 1898r


Data sprzedaży:2019-02-03
Numer aukcji:7771909928
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 713 zł

Ignacy Łopieński (1865 - 1944) wg Jana Matejki (1838 - 1893)

"Wyjście żaków z Krakowa"

1898 rok

Unikatowa grafika wykonana w technice miedziorytu o tematyce typowej dla jednego z najwybitniejszych polskich artystów - Jana Matejki, przedstawiający wyjście żaków z Krakowa. Artysta w poziomej kompozycji ukazał scenę dziejącą się w szesnastowiecznym Krakowie. Przedstawione wydarzenie było wynikiem konfliktu z 14 maja 1549 roku w Krakowie, między studentami Akademii Krakowskiej a czeladzią księdza kanonika Andrzeja Czarnkowskiego. Służba napadła na bursę studencką oraz poraniła studentów. Sprawa za wstawiennictwem króla Zygmunta Augusta znalazła miejsce w sądzie, jednak proces nie był prowadzony rzetelnie. Część oburzonych żaków postanowiła opuścić Kraków i przenieść się na inne uniwersytety. Artysta namalował moment kiedy studenci tłumnie opuszczają Kraków. Kompozycja zachwyca szczegółowością i olbrzymią ilością doskonale dopracowanych detali, których kilka prezentujemy na załączonych poniżej zdjęciach.

Prezentowana grafika powstała na podstawie obrazu olejnego autorstwa Jana Matejki z 1892 roku i była premią Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie za rok 1898.

Technika: akwaforta na papierze. Praca opisana poniżej kompozycji: "J. MATEJKO pinx | I. ŁOPIEŃSKI aqv."

Ignacy Łopieński (1865 - 1944) grafik i medalier warszawski. W latach 1879-1883 uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego. Następnie w latach 1888-1891 był stypendystą TZSP studiował rysunek i rzeźbę w École des Arts Décoratifs w Paryżu, malarstwo u Aleksandra Wagnera oraz grafikę w Monachium u Johanna Leonharda Raaba. Utrzymywał kontakty z Olgą Boznańską, korzystał z jej pracowni i porad w zakresie malarstwa.  Uprawiał głównie grafikę reprodukcyjną i medalierstwo. W czasie studiów wykonał liczne portrety w akwaforcie m.in. Anny Bilińskiej wg jej autoportretu, Jana Matejki wg Autoportretu oraz prace które przyniosły mu uznanie "Cesarz Wilhelm II na polowaniu" wg obrazu Juliana Fałata, "Na Gromniczną" wg obrazu Alfreda Wierusz-Kowalskiego. W 1896 w po powrocie do kraju wykonywał prace na zamówienie krakowskiego Towarzystwa Rolniczego jak i na prywatne zlecenia. Tworzył również w technice akwaforty i cynkotypii ekslibrysy m.in. dla Józefa Weyssenhoffa. Stworzył liczne prace medalierskie, jako pierwszy w Polsce zastosował technikę do odlewu medali obustronnych. Od 1887 wystawiał na wystawach ogólnych i salonach TZSP, na kilku wystawach zagranicznych, zdobył wiele nagród. W 1912 r wraz z F. Siedleckim i Zofią Stankiewiczówną założył Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Graficznych, gdzie wygłaszał odczyty, pisał artykuły, uczył rysunku i grafiki.

Wymiary: 300 x 590 mm (wymiar kompozycji), z ramą: 49 x 78 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w czarną, lakierowaną ramę (tzw. lakier fortepianowy) z kremowym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT