Zaloguj

Stanisław GÓRSKI (1887-1955) 'Góral z fajką'


Data sprzedaży:2019-01-20
Numer aukcji:7771937561
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1236 zł

Stanisław Górski (1887 - 1955)

"Góral z fajką"

Autentyczny obraz znanego, krakowskiego malarza - Stanisława Górskiego, przedstawiający starego bacę. W pionowej kompozycji artysta ukazał realistyczny portret starego górala w kapeluszu. Mężczyzna ujęty jest w popiersiu, zwrócony w prawą stronę. Baca ma na sobie brązowy kubrak z czarnym kożuchem, białą koszulę i góralski kapelusz, w ustach trzyma rozpaloną fajkę. Mężczyzna oczyma pełnymi doświadczenia i mądrości spogląda nostalgicznie w dal. Tło stanowi zielony pejzaż tatrzański.

Temat górali był bardzo popularny w twórczości Stanisława Górskiego, ale także innych malarzy tatrzańskich, m.in. Leona Wyczółkowskiego i Wojciecha Gersona.

Technika: pastel na papierze. Praca sygnowana po prawej stronie: "St. Górski" (sygnatura oryginalna, autorska).

Stanisław Górski (1887 - 1955) polski malarz. W latach 1909-1917 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Józefa Pankiewicza i Teodora Axentowicza. Wystawiał m.in.: na Wystawie Niezależnych w Krakowie (1926), w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, Poznaniu, Kaliszu, Piotrkowie. Znany jest głównie z malowanych pastelami prac przedstawiających postacie kobiet i dziewcząt w strojach podhalańskich, w których widoczne są inspiracje malarstwem Axentowicza. Duża część jego dorobku spłonęła w czasie wojny w 1944 roku.

Wymiary: 34 x 23,5 cm, z ramą: 37,5 x 26,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w prostą, złotą ramę.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT