Zaloguj

Blacha trumienna z HERBEM SAS, XVIII wiek


Data sprzedaży:2019-02-03
Numer aukcji:7773657377
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 1065 zł

Artysta Nieznany (XVIII wiek)

Blacha trumienna z herbem Sas

Autentyczna, XVIII-wieczna polska blacha trumienna - w prostokątnej kompozycji o ściętych narożach artysta ukazał repusowany i malowany wariant herbu szlacheckiego Sas z klejnotem i labrami. Absolutnie unikatowy obiekt kolekcjonerski klasy muzealnej!

Prezentowana blacha stanowiła pierwotnie okucie trumienne nierozpoznanego szlachcica. Blachy i portrety trumienne to oryginalny wytwór kultury sarmackiej w Polsce. Rytuał ówczesnych uroczystości pogrzebowych cechował się wyjątkową teatralnością - w pierwszej połowie XVII wieku podczas pogrzebu szlachcica rycerz lub dworzanin w szatach zmarłego wjeżdżał konno do kościoła, gdzie jego symboliczny upadek z konia podkreślał akt śmierci. Drugi wizerunek nieboszczyka - portret trumienny - umieszczany był w nogach trumny skierowanej w stronę nawy kościoła - w ten sposób był on widoczny dla uczestników, ale też niejako zmarły był "obserwatorem" całej uroczystości.

Technika: olej na blasze brązowej. W obrębie kompozycji inicjały: "S. K. | A. T.".

Wymiary: 23,5 x 20 cm. Stan zachowania: bardzo dobry.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT