Zaloguj

Stanisław SZRENIAWA-RZECKI (1888-1972) W mleczarni


Data sprzedaży:2019-01-28
Numer aukcji:7773793802
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 301 zł

Stanisław Szreniawa-Rzecki (1888 - 1972)

"Franciszek Frączkowski w mleczarni"

TEKA MELPOMENY, 1904 rok

Autentyczna grafika autorstwa Stanisława Szreniawy-Rzeckiego, przedstawiająca Franciszka Frączkowskiego w mleczarni. W poziomej kompozycji artysta ukazał portret podwójny aktora Franciszka Frączkowskiego (1878 - 1931). Mężczyzna został ujęty w popiersiu, w koszuli, raz z czarnym melonikiem na głowie, a raz z jasnym kapeluszem z podwiniętym rondem.

Grafika pochodzi z "Teki Melpomeny" wydanej w Krakowie w 1904 roku w zakładzie A. Pruszyńskiego. Teka opisana w opracowaniu M. Grońskiej "Grafika w książce, tece, albumie" z 1994 roku pod nr 7.

Technika: autolitografia na papierze. Praca opisana i sygnowana na płycie po środku: "Frączkowski | w ......... mleczarni | St. Rze".

Stanisław Szreniawa-Rzecki (1888 - 1972) warszawski rzeźbiarz, malarz, grafik i scenograf. W latach 1903-1908 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u T. Axentowicza, J. Fałata i S. Wyspiańskiego i u K. Laszczki. W roku 1904 współuczestniczył w wydaniu zbioru litografii "Teki Melpomeny" poświęconej aktorom teatrów krakowskich, tworzył też ilustracje do czasopism. Od roku 1905 w czynny kabarecie "Zielony Balonik", potem w warszawskim kabarecie "Momus". W 1909 wyjechał do Paryża aby kontynuować naukę. Powrócił w 1914 przed wybuchem I wojny światowej, aresztowany jako dezerter z armii carskiej w Kownie został osadzony w jednym z fortów został skazany na karę śmierci, którą zamieniono mu na zesłanie. Uciekł z transportu i po wielu perypetiach wrócił do Warszawy, wstąpił do założonego przez Tadeusza Pruszkowskiego ugrupowania "Młoda Sztuka". 5 sierpnia 1915 całe ugrupowanie zgłosiło akces do Legionów Polskich. Od stycznia do czerwca 1917 służył w Pułku Ułanów, w październiku 1917 wstąpił jako chorąży do Polskiej Siły Zbrojnej i służył tam do listopada 1918. Podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył w 2 pułku szwoleżerów. W 1921 odznaczony Krzyżem Walecznych. W międzyczasie od 1919 był członkiem "Reduty" Juliusza Osterwy, współpracował też z z Arnoldem Szyfmanem jako scenograf. Był członkiem-założycielem Stowarzyszenia Artystów Plastyków "Rytm". Okres II wojny światowej przeżył w Warszawie. Po Powstaniu warszawskim znalazł się w Krakowie, gdzie w 1945 był w grupie reaktywującej Związek Polskich Artystów Plastyków. Przez krótki czas przebywał we Wrocławiu, gdzie był profesorem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych. Po powrocie do Krakowa wykładał na Akademii Sztuk Pięknych. Początkowo był wiceprezesem tego związku, a następnie kierownikiem sekcji rzeźbiarskiej. W roku 1959 powrócił do Warszawy i kontynuował prace rzeźbiarskie.

Wymiary: 17 x 31 cm, z ramą: 19,5 x 33,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w wąską ramę w kolorze jasnego drewna.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT