Zaloguj

Tadeusz KANTOR (1915-1990) 'Mistrz Wit'


Data sprzedaży:2019-02-03
Numer aukcji:7773852870
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 2172 zł

Tadeusz Kantor (1915 - 1990)

"Mistrz Wit z Niech sczezną artyści"

Autentyczna praca autorstwa jednego z absolutnych klasyków polskiej sztuki współczesnej - Tadeusza Kantora, przedstawiająca postać Mistrza Wita. W pionowej kompozycji artysta ukazał mężczyznę ubranego w długi, ciemny płaszcz z podniesionym kołnierzem. Tytułowy Wit wskazuje jedną dłonią w prawą stronę, jego głowę okrywa kapelusz z szerokim rondem, twarz jest prawie całkiem schowana w postawionym kołnierzu. Prezentowana postać była bohaterem spektaklu Tadeusza Kantora "Niech sczezną artyści".

Niech sczezną artyści (1985) - przedstawienie, którego premiera odbyła się w Norymberdze, mieście związanym z jednym z jego bohaterów – Witem Stwoszem. W nieoczywistym ciągu wydarzeń, pojawia się główna postać, grana przez Kantora, jego różne alter ego oraz postaci z przeszłości (m.in. Stwosz, Piłsudski) usiłując znaleźć odpowiedzi na najtrudniejsze pytania: o istotę rzeczywistości, o kanały, którymi poszczególne doznania łączą się w twórczość, o chwałę zbiorowości widzianą poprzez śmierć, o sferę bytu i umierania.

Technika: flamaster, kredka na papierze. Do pracy dołączamy potwierdzenie autentyczności przez Konstantego Węgrzyna - bliski współpracownik Tadeusza Kantora, współzałożyciel i wieloletni Dyrektor Cricoteki.

Tadeusz Kantor (1915-1990) malarz i reżyser, scenograf, teoretyk sztuki urodzony w Wielopolu Skrzyńskim koło Tarnowa. Studia odbył w krakowskiej ASP w latach 1934-1939 pod kierunkiem K. Frycza. W czasie okupacji założył konspiracyjny teatr, wokół którego koncentrowało się życie artystyczne Krakowa. Teatr ten po wojnie, pod nazwą Cricot 2, kontynuował tradycje teatru plastyków Cricot założonego przez Józefa Jaremę. Współtworzył Grupę Młodych Plastyków – 1945 rok, a następnie drugą Grupę Krakowską – 1957 rok. Współorganizator I Wystawy Sztuki Nowoczesnej – Kraków, 1948 rok. Uprawiał malarstwo, był reżyserem teatralnym, scenografem, autorem i organizatorem pierwszych w Polsce happeningów, autorem manifestów artystycznych, otwarty na poszukiwania światowej awangardy artystycznej, pierwszy do twórczej adaptacji i asymilacji jej osiągnięć. Twórczość malarska początkowo utrzymana w tonie figuratywnym, później metaforyczna o oszczędnej kolorystyce, w drugiej połowie lat 50. w nurcie informelu. W latach następnych zaprezentował w krakowskiej galerii Krzysztofory Wystawę Popularną - zbiór setek przedmiotów, dokumentów, rysunków jako środków environment i po części własnego dorobku. Z przedmiotów tworzył asamblaże i ambalaże. W latach 70. i 80. kompozycje malarskie i cykle miały ścisły związek z teatralną twórczością artysty – np. seria kompozycji "Umarła klasa" pod tytułem tożsamym z nazwą spektaklu teatralnego. Do malarstwa powrócił pod koniec życia, tworząc kompozycje z samotną, wyeksponowaną jednostką uchwyconą w pozie gestu. Artysta wybitny, zaliczany przez krytykę światową do współtwórców Sztuki XX wieku.

Wymiary: 29,5 x 21 cm, z ramą: 43,5 x 33,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w czarną, lakierowaną ramę (tzw. lakier fortepianowy) z kremowym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT