Zaloguj

Jerzy NOWOSIELSKI (1923-2011) 'Akt'


Data sprzedaży:2019-02-03
Numer aukcji:7779251919
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 3309 zł

Jerzy Nowosielski (1923 - 2011)

"Akt"

Autentyczna grafika autorstwa jednego z absolutnych klasyków polskiej sztuki współczesnej - Jerzego Nowosielskiego, przedstawiająca akt. W pionowej kompozycji artysta ukazał kroczącą postać ujętą od tyłu. Postać ujęta została w charakterystycznej dla Nowosielskiego smukłej, wydłużonej stylizacji.

Motyw aktu przewija się w sztuce Jerzego Nowosielskiego wielokrotnie. Samo przedstawianie nagości kobiecej miało dla artysty wymiar więcej niż jedynie cielesny, jak sam mówił: "(...) pełna synteza spraw duchowych z rzeczywistością empiryczną dokonuje się właśnie w postaci kobiety (...)".

Technika: serigrafia na papierze. Praca sygnowana na płycie w prawym, górnym rogu: "JERZY NOWOSIELSKI".

Proweniencja: prezentowana grafika była dołączana jako ekskluzywny dodatek do zaproszenia na wystawę prac Nowosielskiego zorganizowaną przez krakowską galerię Inny Świat (działała w latach 1984-1992).

Jerzy Nowosielski (1923 - 2011) krakowski malarz, grafik, ilustrator, scenograf. W 1940 r. rozpoczął studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Od 1944 r. członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej. W latach 1976-1992 był profesorem ASP w Krakowie. Malarz, rysownik, scenograf, twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej. Jego niepowtarzalny styl charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności. Jest autorem licznych polichromii w kościołach (m. in. w kościoła św. Ducha w Nowych Tychach, kościoła w Wesołej k. Warszawy, cerkwi w Lourdes we Francji) oraz ikonostasów (m. in. w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie). Prace artysty znajdują się w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy). W 1993 r. został laureatem Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Pomimo wspólnych zainteresowań członków, Grupa Krakowska pozostała zespołem indywidualności. Jedyność Nowosielskiego, czy nawet osobność, dostrzeganą od dawna, w pełni uwidoczniła wystawa w warszawskiej "Zachęcie".

Wymiary: 30,5 x 20 cm (w świetle passe partout), z ramą: 46 x 36 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w czarną ramę z kremowym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT