Zaloguj

Antoni WIPPEL (1882-1969) 'Zakopane zimą'


Data sprzedaży:2019-01-24
Numer aukcji:7779451117
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 941 zł

Antoni Wippel (1882 - 1969)

"Zakopane zimą"

Autentyczny obraz znanego, polskiego malarza - Antoniego Wippla, przedstawiający Zakopane zimą. W poziomej kompozycji artysta ukazał na pierwszym planie przykrytą grubą warstwą śniegu tatrzańską chatę. Parterowy dom ze spadzistym dachem ujęty został na płaszczyźnie rozległej hali, w oddali kończącej się ścianą ciemnego lasu. Ponad całością góruje panorama tatrzańska ze szczytami górskimi pokrytymi śniegiem. Całość została ujęta w zimowy, lecz słoneczny dzień.

Antoni Wippel podejmował różnorodne tematy pejzażowe, przedstawiając zarówno widoki rodzime jak i z zagranicznych podróży - do jego ulubionych i najczęściej malowanych należały jednak widoki polskich gór.

Technika: akwarela, gwasz na papierze. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu: "AWippel | Zakopane" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie naklejona kartka z opisem dzieła i łódzkim adresem artysty.

Antoni Wippel (1882 - 1969) malarz, pedagog. Uczył się malarstwa w Krakowie w Wyższej Szkole Przemysłowej. Naukę uzupełniał w Wiedniu. W latach 1909-1914 studiował w ASP u Wojciecha Weissa i Juliana Fałata. Jeszcze podczas nauki w WSP współpracował ze Stanisławem Wyspiańskim i Antonim Gramatyką przy malowaniu polichromii krakowskich kościołów. W czasie I wojny światowej służył w armii austro-węgierskiej na froncie włoskim. Po powrocie do kraju osiadł w Krakowie, a w roku 1929 przeniósł się do Łodzi, gdzie uczył rysunku w tamtejszych szkołach średnich. Pracę pedagogiczną kontynuował również po II wojnie światowej. W latach 20-tych odbył kilka podróży artystycznych, m.in. do Włoch. Sporo wystawiał - głównie w Łodzi, poza tym w Londynie i USA. W jego twórczości dominowały realistyczne pejzaże, malowane zarówno techniką olejną, jak i akwarelą. Malował także portrety i martwe natury, głównie kwiaty. Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wymiary: 34 x 23,5 cm, z ramą: 37,5 x 26,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w prostą, złotą ramę.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT