Zaloguj

Igor MITORAJ (1944-2014) 'Perseusz' rzeźba


Data sprzedaży:2019-02-03
Numer aukcji:7781481320
Cena wywoławcza:31000 zł
Cena sprzedaży: 34100 zł

Igor Mitoraj (1944 - 2014)

"Perseusz"

Autentyczna i unikatowa praca autorstwa jednego z najsłynniejszych, polskich rzeźbiarzy - Igora Mitoraja, przedstawiająca tors męski. Młode, doskonale zbudowane ciało ukazane zostało od linii bioder do szyi. Tors opasany jest cienkim rzemieniem i naznaczony kwadratowymi wypustkami i wklęśnięciami. Na piersi, w jednym z kwadratowych pół, widoczny jest fragment serca.

Obiekt należy do typowych prac artysty nawiązujących do jego ulubionej tematyki związanej z antykiem i mitologią grecką. Korespondują również ze starożytnymi przedstawieniami kurosów, czyli młodzieńców biorących udział w igrzyskach olimpijskich.

Rzeźba reprodukowana w: "Igor Mitoraj. Sculpture", [wyd.] Art-Objet, Paris 1988, s. 139, il.

Technika: brąz patynowany na kolor zielony na kamiennej podstawie. Praca sygnowana po prawej, u dołu: "MITORAJ", z tyłu wybita seria i numer: "D 173/1000 HC".

Igor Mitoraj (1944 - 2014) rzeźbiarz. Ukończył liceum plastyczne w Bielsku-Białej, następnie studiował malarstwo w ASP w Krakowie, m.in. u T. Kantora. W 1968 wyjechał z Polski. Przez kolejne dwa lata kontynuował studia w Ecole Nationale des Beaux-Arts w Paryżu. W połowie lat 70. poświęcił się rzeźbie, tworząc kameralne głowy, torsy itp. w charakterystycznych zawojach i bandażach. Pokazał je na pierwszej wystawie indywidualnej w 1976 w Paryżu, która przyniosła mu sukces u publiczności i marszandów. Dalsze lata swej kariery artysta dzielił między Paryż i okolice Carrary we Włoszech. Pracował w klasycznych technikach, tworząc zarówno rzeźbę kameralną, jak monumentalną. W swej sztuce odwoływał się do tradycji antyku, traktując jego spuściznę jako relikty złotego wieku kultury i wiecznotrwałe wzory. Wyrazem tej świadomości był nie tylko wybór rzeźby jako głównego środka wyrazu, ale też nawiązywanie do kanonu piękna i dążenie do harmonii w tematyce i opracowaniu rzeźb. Artystę, znanego i cenionego za granicą, w Polsce przypomniała wystawa „Jesteśmy“ w 1990, po której przyszły dalsze prezentacje indywidualne i na wystawach zbiorowych, jak „Ars Erotica“ w warszawskim i „To lubię“ w krakowskim Muzeum Narodowym (1994 i 1996).

Wymiary: wysokość razem z podstawą: 48 cm, wymiary podstawy: 10 x 17 x 10 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Do pracy dołączony autorski certyfikat z faksymile podpisu artysty.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT