Zaloguj

Antoni PIOTROWSKI (1853-1924) 'Taniec Salome'


Data sprzedaży:2019-02-03
Numer aukcji:7781509313
Cena wywoławcza:32000 zł
Cena sprzedaży: 32000 zł

Antoni Piotrowski (1853 - 1924)

"Taniec Salome"

OBIEKT KLASY MUZEALNEJ

Autentyczny obraz znanego malarza - Antoniego Piotrowskiego, przedstawiający taniec Salome. W pionowej kompozycji autor ukazał scenę zaczerpniętą z Biblii ukazującą piękną Salome tańczącą dla Heroda. Tancerka o długich, rudych włosach jest ubrana w zwiewną szatę odsłaniającą piersi, z biżuterią podkreślającą jej kobiece walory ujęta w swobodnym tańcu. Salome oświetlone jest ciepłym światłem, za nią widoczny jest zespół grajków przygrywający jej do uwodzicielskiego tańca. Całość wykazuje niezwykle intymny klimat, podkreślony przez punktowe światło kompozycji.

Prezentowana praca była reprodukowana na przedwojennych seriach pocztówek z tytułem "Salome zaczyna tańczyć" (poniżej zdjęcie pocztówki wydanej przez Drukarnię ANCZYCA w Krakowie, którą dodajemy do obrazu)

Technika: olej na płótnie. Praca sygnowana w lewym, dolnym rogu: "A. PIOTROWSKI" (sygnatura oryginalna, autorska).

Antoni Piotrowski (1853 - 1924) polski malarz, rysownik i ilustrator, urodził się w Nietulisku. Naukę rozpoczął w roku 1869 w warszawskiej Klasie Rysunkowej u W. Gersona. Kontynuował ją w latach 1875-1877 w Akademii monachijskiej u W. Lindenschmita mł. oraz w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jana Matejki (1877-1879). Po studiach wyjechał na trzy lata do Paryża. Po powrocie zamieszkał w Krakowie, skąd w związku z wojną bułgarsko-serbską wyjechał do Bułgarii, gdzie pracował jako korespondent ilustrator francuskich i angielskich pism (1885-1886). Podobnie w roku 1897 i 1903 nadsyłał rysunki dla pism angielskich z wojny grecko-tureckiej. Od 1900 roku mieszkał w Warszawie, skąd odbywał podróże do Monachium i Kijowa. Malował głównie sceny rodzajowe, epizody z powstania styczniowego oraz portrety. Uczestniczył w malowaniu panoram Berezyna i Tatry.

Wymiary: 88 x 65 cm, z ramą: 103 x 80,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w profilowaną ramę w kolorze mahoniowym ze złotą zewnętrzną krawędzią.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT