Zaloguj

Henryk SAJDAK (1905-1995) 'Jesień w Bretanii'


Data sprzedaży:2019-02-03
Numer aukcji:7783001778
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 991 zł

Henryk Sajdak (1905 - 1995)

"Jesień w Bretanii"

1939 rok

Autentyczny obraz znanego, krakowskiego malarza - Henryka Sajdaka, przedstawiający jesienny pejzaż z BretaniiW pionowej kompozycji artysta ukazał na pierwszym planie drogę wiodącą poprzez zadbany trawnik aż do dworu w głębi. Dwór składa się z kompleksu budynków o charakterystycznych, stromych dachach. Za dworem rozciąga się ogród z drzewami o pomarańczowych, jesiennych liściach. Ponad całością góruje błękitne niebo pokryte kłębiastymi chmurami.

Henryk Sajdak w 1939 roku stacjonował w Bretanii, skąd pochodzi wiele jego prac dokumentujących liczne widoki tego regionu, a także działania formujących się polskich sił zbrojnych w tym rejonie. W późniejszych latach odwiedził też inne regiony Francji.

Technika: akwarela na papierze. Praca sygnowana i datowana w prawym, dolnym rogu: "Bretanja 39. | H. Sajdak" (sygnatura oryginalna, autorska).

Henryk Sajdak (1905 - 1995) krakowski malarz urodzony w 1905 roku. Rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, które uzupełniał we Francji. Przez większość życia był związany z Krakowem, którego architektura i życie codzienne są jednym z najważniejszych tematów jego prac. Drugim fundamentem jego dorobku są pejzaże tatrzańskie – malowane alla prima podczas wielokrotnych górskich wycieczek. Polskie Tatry artysta musiał znać znakomicie, gdyż tematem jego prac były nie tylko popularne miejsca i widoki, ale także te mniej znane i dostępne. Dopełnieniem jego twórczości są pejzaże będące malarskimi notatkami z licznych podróży po Polsce (Kazimierz Dolny, wybrzeże Bałtyku, Pieniny) i świecie (Francja, Włochy, Kanada). Zmarł w wieku dziewięćdziesięciu lat w 1995 roku i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Wymiary: 21,5 x 16 cm, z ramą: 37 x 32 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą ramę, zdobioną delikatnym perełkowaniem wzdłuż wewnętrznej krawędzi.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT