Zaloguj

Zbigniew LENGREN (1919-2003) 'Literka B'


Data sprzedaży:2019-02-03
Numer aukcji:7783186266
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 1025 zł

Zbigniew Lengren (1919 - 2003)

"Literka B" z cyklu "Literki uciekinierki"

1946 rok

Autentyczna praca znanego, związanego z Warszawą rysownika i karykaturzysty - Zbigniewa Lengrena, przedstawiająca ilustrację do bajki "Literki uciekinierki". W pionowej kompozycji artysta w górnej części ujął humorystyczny rysunek przedstawiający spersonifikowaną literkę B leżącą na łóżku. Poniżej ilustracji rymowany wierszyk:

"B łakome jadło gruszki,

Tak, że bolą je dwa brzuszki.

Co to był za gwałt i krzyk!

Do lekarza biegnie w mig.

Teraz B jest całkiem zdrowe,

Tylko ma zmartwienie nowe,

Bo mu dolny brzuszek

Urósł bardzo od tych gruszek."

Zbigniew Lengren ilustrował liczne teksty literackie - prezentowana praca była stworzona jako ilustracja bajki "Literki uciekinierki" Władysława Mossoczego. Bajka miała ukazać się nakładem krakowskiego księgarza Floriana Trzecieckiego w 1946 roku - do publikacji najprawdopodobniej jednak nie doszło.

Technika: akwarela, tusz na papierze. Praca sygnowana ołówkiem poniżej ilustracji po prawej stronie: "Lengren" (sygnatura oryginalna, autorska - trudno dostrzegalna).

Zbigniew Lengren (1919 -  2003) rysownik i ilustrator urodzony w Tule w Rosji. Dzieciństwo i młodość spędził w Toruniu. W 1945 roku podjął studia artystyczne na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, które ukończył w 1951 roku. Debiutował jako karykaturzysta w 1944 roku w czasopiśmie "Stańczyk". Od 1946 roku współpracował z tygodnikami "Szpilki" i "Przekrój", dla którego stworzył postać Profesora Filutka i jego psa Filusia. Rysował też dla tygodnika "Świat" (1954-1968), nadto był ilustratorem wielu książek, autorem plakatów, scenografem. Pisał utwory satyryczne, był konferansjerem, aktorem i reżyserem w teatrach i kabaretach. Od 1965 roku pracował w Dziale Rozrywki Telewizji Polskiej. Od 1945 roku uczestniczył w wystawach zbiorowych, m. in. w III Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki, Warszawa 1953, wystawach z cyklu "Polskie Dzieło Plastyczne w XV-lecie PRL": Wystawie Satyry, Wystawie Książki i Ilustracji, Wystawie Grafiki Reklamowej - wszystkie w Zachęcie, Warszawa 1961-1962. Miał wiele wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Na wniosek dzieci otrzymał Order Uśmiechu. W 1988 roku został także laureatem Złotej Szpilki z Wawrzynem. W 2005 roku odsłonięto w Toruniu rzeźbę upamiętniającą jego związki z tym miastem, a także figurkę psa Filusia.

Wymiary: 26,5 x 18,5 cm, z ramą: 29 x 26 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w prostą, czarną ramę z brzoskwiniowym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT