Zaloguj

Jan Marcin SZANCER (1902-1973) 'Aptekarz'


Data sprzedaży:2019-02-03
Numer aukcji:7783218522
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 1525 zł

Jan Marcin Szancer (1902 - 1973)

"Aptekarz"

Autentyczny obraz słynnego ilustratora i scenografa - Jana Marcina Szancera, przedstawiający postać aptekarza. Mężczyzna został ukazany stojący, lekko zwrócony w prawą stronę. Ubrany jest w szare spodnie, szary surdut, zielonkawą kamizelkę, jasną koszulę, pod szyją ma zawiązaną muchę, na głowie wysoki kapelusz. Aptekarz obie ręce trzyma w kieszeniach surduta.

Kostium przeznaczony był dla postaci Aptekarza granego przez Władysława Staszewskiego do spektaklu "Chłopiec latający" w Teatrze Polskim w Warszawie (data premiery 4 stycznia 1958).

Technika: akwarela, tempera na papierze. Praca sygnowana i opisana u dołu kompozycji: "proj Szancer | Staszewski". W obrębie kompozycji znajdują się autorskie dopiski dotyczące stroju.

Jan Marcin Szancer (1902 - 1973) polski malarz, grafik i ilustrator. W latach 1920-1926 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Władysława Jarockiego, Józefa Mehoffera, Teodora Axentowicza i Karola Frycza, następnie w latach 1928-1929 pod kierunkiem Józefa Pankiewicza w paryskim oddziale ASP. W latach 30. kilkakrotnie wystawiał obrazy i rysunki, m.in. w krakowskim TPSP, w Poznaniu i Belgradzie. Po wojnie zajął się głównie ilustracją książkową, zwłaszcza książek dla dzieci. Współpracował z czasopismami "Świerszczyk" i "Płomyk". Od 1951 roku był profesorem ASP w Warszawie. Zasłynął jako autor ilustracji do ponad 200 książek, m.in. do Akademii Pana Kleksa, Pinokio, Brzechwa dzieciom, Lokomotywa, Rzepka, Ptasie radio, Dziadek do Orzechów, Baśni Andersena, Pana Tadeusza Mickiewicza, Trylogii Sienkiewicza i wielu innych. Zajmował się też tworzeniem scenografii teatralnych i filmowych, zaistniał również jako reżyser i scenarzysta, był pierwszym kierownikiem artystycznym polskiej TV.

Wymiary: 35 x 25 cm, z ramą: 45 x 35 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w granatową ramę z szarym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT