Zaloguj

Julian FAŁAT (1853-1929) 'Skrzyczne z Bystrej'


Data sprzedaży:2019-02-03
Numer aukcji:7783307531
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 1138 zł

Julian Fałat (1853 - 1929)

"Skrzyczne widziany z Bystrej"

1928 rok

Unikatowa grafika - praca o tematyce typowej dla twórczości jednego z najlepszych polskich malarzy - Juliana Fałata, przedstawiająca Skrzyczne widziane z Bystrej. W poziomej kompozycji artysta ujął pejzaż z koronami drzew na pierwszym planie porastającymi zbocza gór. W głębi rozciąga się widok na góry o łagodnych wzniesieniach. Nad całością góruje bezchmurne niebo.

Skrzyczne – najwyższy szczyt w grupie górskiej Beskidu Śląskiego w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich w Polsce. Jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego Skrzyczne należy do Korony Gór Polski. Według rozpowszechnionego podania, nazwa góry (Skrzyczne lub Skrzecznia) ma pochodzić od skrzeczenia żab, które w wielkiej ilości zamieszkiwały staw, kiedyś istniejący podobno w kotle (rzekomo polodowcowym) między Skrzycznem a Małym Skrzycznem.

Praca pochodzi z Teki Autolitografii Czartaka wydanej w 1928 roku, odbitej w Zakładzie A. Pruszyńskiego w Krakowie. Teka opisana w opracowaniu M. Grońskiej "Grafika w książce, tece, albumie" z 1994 roku pod nr 29. Inny egzemplarz tej pracy został sprzedany na zeszłorocznej aukcji grafiki artystycznej w domu aukcyjnym DESA Unicum za kwotę 4.000 zł (plus 18% opłat aukcyjnych) - na naszej aukcji cena wywoławcza 1 zł i brak ceny minimalnej!

Technika: litografia na papierze. Praca sygnowana na płycie w lewym, dolnym rogu: "Fałat | Bystra".

Julian Fałat (1853 - 1929) malarz, akwarelista i pedagog. Studia malarskie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Władysława Łuszczkiewicza i Leona Dembowskiego (1869-1871), a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (u Alexandra Strähubera i Johanna L. Raaba). W latach 1895-1909 piastował stanowisko rektora uczelni krakowskiej. Po studiach wiele podróżował był w Paryżu, Rzymie, Hiszpanii. W 1885 roku odbył podróż dookoła świata. W latach 1886-1895 pracował w Berlinie. Malował akwarele z polowań, organizowanych w Nieświeżu przez Antoniego Radziwiłła (1886). W latach 1921-1922 był dyrektorem Departamentu Sztuki przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Był nagrodzony złotym medalem berlińskiej i monachijskiej Akademii. Jego obrazy przedstawiają najczęściej pejzaże, sceny rodzajowe, krajobrazy zimowe i portrety. W jego pracach można wyczuć wpływ impresjonizmu. Oprócz akwareli używał też farb olejnych i pasteli. W niepodległej Polsce, po przejściu na emeryturę, osiadł w swej posiadłości w Bystrej na Śląsku.

Wymiary: 19,5 x 25,5 cm (w świetle passe partout), z ramą: 30 x 36 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w prostą ramę z woskowanej dębiny z beżowym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT