Zaloguj

Fr. WÓJCIK (1903-1984) 'Zachód nad Bałtykiem'


Data sprzedaży:2019-01-29
Numer aukcji:7785650836
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 784.99 zł

Franciszek Wójcik (1903 - 1984)

"Zachód słońca nad Bałtykiem"

Autentyczny obraz znanego pejzażysty - Franciszka Wójcika, przedstawiający zachód słońca nad Bałtykiem. Po lewej stronie horyzontalnej kompozycji widoczny jest fragment plaży. W głębi widać zalesiony fragment nadmorskiej miejscowości, mieniący się różnymi odcieniami zieleni. Prawą stronę wypełnia rozległy widok morza i delikatnie spienione fale rozbijające się o brzeg. Nad całością góruje niebo, którego kolorystyka przechodzi z błękitu przez róż, aż do żółcieni. Na tle nieba wyróżnia się duże, pomarańczowe słońce, powoli skrywające się za horyzontem. Praca malowana jest dynamicznie z licznymi impastami (gruba faktura farby) przez co zyskuje na przestrzenności i potęguje wrażenie poruszających się fal.

Choć Franciszek Wójcik znany jest głównie z pejzaży tatrzańskich, był bacznym obserwatorem i podczas swoich podróży uwieczniał chętnie widoki miast i krajobrazy, czego przykładem jest prezentowany, nadmorski widok.

Technika: olej na tekturze. Na odwrocie autorska pieczęć: "WÓJCIK FRANCISZEK | ZAKOPANE".

Franciszek Wójcik (1903 - 1984) uczył się w Państwowej Szkole Przemysłowej im. Stanisława Szczepanowskiego we Lwowie, a następnie na krakowskiej Akademii u Kazimierza Sichulskiego, Xawerego Dunikowskiego, Władysława Jarockiego, Wojciecha Weissa, Stanisława Kamockiego. Pierwszą wystawę indywidualną miał w roku 1925 w Kowlu, kolejną zaś w roku 1927 we Lwowie. W roku 1938 ukończył z wyróżnieniem akademię i jako stypendysta rządu włoskiego podjął studia w rzymskiej Accademia di Belle Arti. W Rzymie miał też swoją pierwsza zagraniczną wystawę indywidualną. Naukę miał kontynuować w Paryżu, lecz wybuch II wojny uniemożliwił mu wyjazd. Artysta osiedlił się w Zakopanem, i tam spędził resztę życia. W roku 1945 wstąpił do zakopiańskiego oddziału ZPAP. Wójcik malował pejzaże, portrety, martwe natury utrzymane w konwencji realistycznej. Zajmował się też konserwacją sztuki sakralnej (także złotnictwa). Miał około 50 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, w tym dwie największe - jubileuszowe z okazji 50-lecia i 60-lecia pracy twórczej. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz muzealnych w kraju i za granicą. Za swoją twórczość był wielokrotnie wyróżniany przez Ministra Kultury i Sztuki oraz Związek Polskich Artystów Plastyków: otrzymał złotą odznakę za szczególny wkład w realizowaniu celów i zadań ZPAP (1976), złotą odznakę za zasługi dla Zakopanego (1978) oraz złotą odznakę za zasługi dla województwa nowosądeckiego (1981). Zmarł 27 stycznia 1984 roku w Zakopanem, i tam został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na "Pęksowym Brzyzku".

Wymiary: 11,5 x 17,5 cm, z ramą: 16,5 x 22,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą, przecieraną ramę z ornamentem "wole oko".

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT