Zaloguj

Borys MICHALIK (1969-2018) 'Lokomotywa widmo'


Data sprzedaży:2019-01-31
Numer aukcji:7789441540
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 2750 zł

Borys Michalik (1969 - 2018)

"Lokomotywa widmo"

pastel na papierze, 34 x 49 cm

Autentyczny obraz znanego częstochowskiego surrealisty Borysa Michalika, przedstawiający fantastyczną scenę w górskim pejzażu. W poziomej kompozycji artysta ukazał w centralnej części unoszącą się nad ziemią starą, zardzewiałą lokomotywę z wagonami. Lokomotywa wydaje się być spętana ciemnymi pajęczynami, które zwisają swobodnie u jej dołu. Tło dla fantastycznego pojazdu stanowi równinny, wiejski pejzaż z polami, stawem i drzewami widocznymi na horyzoncie. Niebo jest szare, przez chmury przebijają się jasne promienie słońca.

Realizm magiczny - tendencja estetyczna, ukształtowana początkowo w Niemczech w latach 20. XX wieku w sztukach plastycznych, wtórnie zaadaptowany na grunt literacki. Głównym czynnikiem wyróżniającym nurt było odwoływanie się do wyobraźni, operowaniu tym, co dziwne, niezwykłe, zaskakujące, nawiązywaniu do legend i mitów oraz lokalnych tradycji.

Technika: pastel na papierze. Praca sygnowana w lewym, dolnym rogu: "B. MICHALIK" (sygnatura oryginalna, autorska).

Borys Michalik (1969 - 2018) urodzony w Częstochowie, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie z 1989 roku. Związany z Grupą "PŁAWNA 9". Codzienne obcowanie małego chłopca wśród wybitnych polskich malarzy takich jak Marian Michalik, Duda Gracz czy Sabina Lonty wywarło tak olbrzymi wpływ na Borysie że nie wyobrażał sobie innego zajęcia niż poddanie się pasji tworzenia. Po okresie nieobecności ponownie mieszkał i tworzył w Częstochowie. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Stale obecny jest w Częstochowskiej Desie, a ostatnio uświetnił swoimi pracami indywidualną wystawę w galerii Off Art., Hotelu Marriott w Warszawie czy Galerii SK, prezentował swoje prace na prestiżowej wystawie Magical Dreams II i wielu innych. W 2013 roku doceniony został przez Europejski Festiwal Pasteli - Małopolska VI Międzynarodowe Biennale Pasteli - Nowy Sącz 2013, w tym samym roku prace Artysty zostały zakupione do zbiorów muzealnych. Artysta zmarł nagle 30 grudnia 2018 roku w Częstochowie.

Wymiary: 34 x 49 cm, z ramą: 58,5 x 73,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w profilowaną, przecieraną ramę w kolorze starego srebra z jasno szarym passe parotut.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT