Zaloguj

Fr. WÓJCIK (1903-1984) 'Zima w Tatrach'


Data sprzedaży:2019-02-10
Numer aukcji:7814262219
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 631 zł

Franciszek Wójcik (1903 - 1984)

"Zima w Tatrach"

Autentyczny obraz znanego, zakopiańskiego pejzażysty - Franciszka Wójcika, przedstawiający zimowy pejzaż tatrzański. Na pierwszym planie widoczne są drzewa o ciemnym zabarwieniu, pokryte śniegiem. Dalej widoczna jest ściana lasu iglastego o ciemnoszarej barwie. W tle widnieją jasno oświetlone szczyty masywu tatrzańskiego okryte warstwą białego śniegu. Wójcik zaznaczył perspektywę i odległość wierzchołków, gdzie dalsze plany są coraz bardziej rozmyte, a ich kolorystyka przygaszona.

Franciszek Wójcik gdy mieszkał w Zakopanem, najchętniej malował podtatrzańskie oraz górskie pejzaże, takie jak prezentowany, których wiele odnaleźć można w licznych zbiorach prywatnych.

Technika: olej na płótnie. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu: "FWójcik" (sygnatura oryginalna, autorska).

Franciszek Wójcik (1903 - 1984) uczył się w Państwowej Szkole Przemysłowej im. Stanisława Szczepanowskiego we Lwowie, a następnie na krakowskiej Akademii u Kazimierza Sichulskiego, Xawerego Dunikowskiego, Władysława Jarockiego, Wojciecha Weissa, Stanisława Kamockiego. Pierwszą wystawę indywidualną miał w roku 1925 w Kowlu, kolejną zaś w roku 1927 we Lwowie. W roku 1938 ukończył z wyróżnieniem akademię i jako stypendysta rządu włoskiego podjął studia w rzymskiej Accademia di Belle Arti. W Rzymie miał też swoją pierwsza zagraniczną wystawę indywidualną. Naukę miał kontynuować w Paryżu, lecz wybuch II wojny uniemożliwił mu wyjazd. Artysta osiedlił się w Zakopanem, i tam spędził resztę życia. W roku 1945 wstąpił do zakopiańskiego oddziału ZPAP. Wójcik malował pejzaże, portrety, martwe natury utrzymane w konwencji realistycznej. Zajmował się też konserwacją sztuki sakralnej (także złotnictwa). Miał około 50 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, w tym dwie największe - jubileuszowe z okazji 50-lecia i 60-lecia pracy twórczej. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz muzealnych w kraju i za granicą. Za swoją twórczość był wielokrotnie wyróżniany przez Ministra Kultury i Sztuki oraz Związek Polskich Artystów Plastyków: otrzymał złotą odznakę za szczególny wkład w realizowaniu celów i zadań ZPAP (1976), złotą odznakę za zasługi dla Zakopanego (1978) oraz złotą odznakę za zasługi dla województwa nowosądeckiego (1981). Zmarł 27 stycznia 1984 roku w Zakopanem, i tam został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na "Pęksowym Brzyzku".

Wymiary: 20 x 26 cm, z ramą: 32,5 x 38,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w szeroką, złotą, przecieraną ramę z ornamentem roślinnym.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT