Zaloguj

Jan LEBENSTEIN (1930-1999) 'Apogeum', 1972 rok


Data sprzedaży:2019-02-11
Numer aukcji:7816766934
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1337 zł

Jan Lebenstein (1930 - 1999)

"Apogeum"

Oryginalna praca jednego z najsłynniejszych, polskich grafików drugiej połowy XX wieku - Jana Lebensteina, przedstawiająca scenę fantastyczną. W pionowej kompozycji autor ukazał w centralnej części postać - chimerę składającą się z części człowieka, części byka o rozłożystych skrzydłach. Praca utrzymana jest w chłodnej kolorystyce błękitu.

Całość tworzona jest energiczną, szybką linią, w typowej dla Lebensteina, groteskowej stylizacji i z udziałem fantastycznych stworzeń.

Technika: litografia barwna na papierze. Praca sygnowana i numerowana ołówkiem w obrębie kompozycji w prawym, dolnym rogu: "Lebenstein | 74/100" (sygnatura oryginalna, autorska).

Jan Lebenstein (1930 - 1999) malarz i grafik. Urodził się w Brześciu Litewskim, zmarł w 1999 roku w Krakowie. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem A. Nachta-Samborskiego. Debiutował na wystawie "Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi" w warszawskim Arsenale w 1955 roku. W 1959 roku otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu. Od tego też czasu mieszkał na stałe we Francji. Tematy czerpał z literatury starożytnej, mitologii, Biblii. Studiował archetypy kultury, przetwarzał je na obraz malarstwa. Stworzył też cykl poświęcony wyobrażeniom prehistorycznych zwierząt. Związany ze środowiskiem paryskiej "Kultury", ilustrował wydawane tam opowiadania G. Herlinga-Grudzińskiego. Ilustrował "Folwark zwierzęcy" G. Orwella wydany przez Instytut Literacki, zaprojektował witraż ze scenami z "Apokalipsy" w kaplicy Pallotynów w Paryżu. W 1976 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. A. Jurzykowskiego z Nowego Jorku, a w 1987 roku niezależną Nagrodę im. J. Cybisa.

Wymiary: 43 x 31,5 cm (wymiar kompozycji), z ramą: 57 x 42 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w nowoczesną, płaską, czarną ramę.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT