Zaloguj

Borys MICHALIK (1969-2018) 'Latający żaglowiec'


Data sprzedaży:2019-02-11
Numer aukcji:7817238697
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1982 zł

Borys Michalik (ur. 1969)

"Latający żaglowiec"

pastel na papierze, 44 x 56 cm

Autentyczny obraz, autorstwa częstochowskiego malarza Borysa Michalika, przedstawiający fantastyczną scenę w wiejskim pejzażu. W centralnym punkcie kompozycji ukazany jest żaglowiec o białych, naciągniętych przez wiatr żaglach. Statek unosi się nad ziemią i wydaje się sunąć powoli poprzez kłębiaste chmury na niebie. Tło dla fantastycznego okrętu stanowi równinny, wiejski pejzaż z polami, jeziorem i kilkoma drzewami widocznymi na horyzoncie. Niebo jest szare, przez chmury przebijają się jasne promienie słońca.

Realizm magiczny - tendencja estetyczna, ukształtowana początkowo w Niemczech w latach 20. XX wieku w sztukach plastycznych, wtórnie zaadaptowany na grunt literacki. Głównym czynnikiem wyróżniającym nurt było odwoływanie się do wyobraźni, operowaniu tym, co dziwne, niezwykłe, zaskakujące, nawiązywaniu do legend i mitów oraz lokalnych tradycji.

Technika: pastel na papierze. Praca sygnowana ołówkiem w lewym, dolnym rogu: "B. MICHALIK" (sygnatura oryginalna, autorska).

Borys Michalik (1969 - 2018) urodzony w Częstochowie, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie z 1989 roku. Związany z Grupą "PŁAWNA 9". Codzienne obcowanie małego chłopca wśród wybitnych polskich malarzy takich jak Marian Michalik, Duda Gracz czy Sabina Lonty wywarło tak olbrzymi wpływ na Borysie że nie wyobrażał sobie innego zajęcia niż poddanie się pasji tworzenia. Po okresie nieobecności ponownie mieszkał i tworzył w Częstochowie. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Stale obecny jest w Częstochowskiej Desie, a ostatnio uświetnił swoimi pracami indywidualną wystawę w galerii Off Art., Hotelu Marriott w Warszawie czy Galerii SK, prezentował swoje prace na prestiżowej wystawie Magical Dreams II i wielu innych. W 2013 roku doceniony został przez Europejski Festiwal Pasteli - Małopolska VI Międzynarodowe Biennale Pasteli - Nowy Sącz 2013, w tym samym roku prace Artysty zostały zakupione do zbiorów muzealnych. Artysta zmarł nagle 30 grudnia 2018 roku w Częstochowie.

Wymiary: 44 x 56 cm, z ramą: 51 x 64 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w profilowaną, złotą, przecieraną ramę.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT